PolskaFatalne skutki pięknego brązu

Fatalne skutki pięknego brązu

Przed wyjściem na plażę warto wiedzieć, że krem z filtrem nie ochroni przed czerniakiem, a oczy tak jak skóra nie lubią nadmiaru słońca. Pod wpływem światła mogą też szkodzić lekarstwa - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Fatalne skutki pięknego brązu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Kiedy słońce zaczyna mocniej świecić, to znak, że zaczyna się okres, po zakończeniu którego lekarze będą mieli pełne ręce roboty. Jesienią liczba pacjentów się podwaja - mówi prof. Hanna Wolska z Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. A to za sprawą amatorów opalania, którzy niewłaściwie korzystają ze słońca.

Czy istnieje skuteczna ochrona przed słońcem? Doniesienia naukowe weryfikują wiedzę na ten temat. Stosowanie kremów do opalania nie tylko nie zapobiega rozwojowi czerniaka, ale może się do tego przyczynić - ostrzega prof. Andrzej Mackiewicz, kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Chronić przed słońcem powinniśmy nie tylko skórę, ale i oczy. Nadmiar promieniowania ultrafioletowego działa na nie szkodliwie - mówi dr Magdalena Ulińska z Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego w WUM.

Ze słońca należy korzystać z umiarem. Ale korzystać trzeba, bo jest niezbędne dla prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Najnowsze badania dowodzą, że jego promienie mogą zmniejszać nawet ryzyko zachorowania na cukrzycę typu pierwszego czy stwardnienie rozsiane - pisze "Rzeczpospolita".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)