Trwa ładowanie...
da4n20p

Fałszywi "wnuczkowie" atakują

Policja apeluje do starszych osób, aby uważały na oszustów, którzy wyłudzają pieniądze, podając się za krewnych. Tylko w Warszawie w ostatnich tygodniach doszło do kilku takich przypadków. Za te przestępstwa grozi do 8 lat więzienia.

Share
da4n20p

Oszuści zazwyczaj dzwonią do starszej osoby i podają się za krewnego, najczęściej wnuczkę lub wnuczka. Oszust opowiada, że jest w okolicy, ponieważ chce np. kupić samochód, ale przydarzył mu się wypadek i pilnie potrzebuje pożyczki. Pieniądze starsze osoby mają przesłać na wskazane konto lub zgłasza się po nie znajomy fikcyjnego wnuczka.

- Charakterystycznym elementem działania oszusta jest to, że w trakcie pierwszej rozmowy lub dzwoniąc ponownie, informuje, iż nie będzie mógł przyjść po pieniądze osobiście. Tłumaczy, że po gotówkę przyjedzie znajomy lub znajoma - mówi Edyta Adamus z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Oszust dokładnie opisuje osobę, która ma zgłosić się po pożyczkę. Podaje również jego imię i nazwisko - oczywiście fikcyjne.

- Podstawiona osoba, współsprawca oszustwa, odwiedza ofiarę w domu lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu. Ofiara orientuje się, że została oszukana dopiero w chwili kontaktu z prawdziwym krewnym, za którego podawał się oszust - mówi Edyta Adamus.

da4n20p

W piątek w powiecie wołomińskim do 87-letniej kobiety zadzwoniła oszustka i podając się za jej córkę poprosiła o gotówkę i biżuterię. Miał je odebrać kolega "córki". Kiedy się zjawił, kobieta oddała mu oszczędności - w sumie ok. 60 tys. zł - po czym zadzwoniła do córki, aby poinformować ją o tym. Jak się okazało, córka nic o tym nie wiedziała.

Kilka dni wcześniej stołeczni funkcjonariusze wspólnie z wrocławskimi policjantami zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy oszukali mieszkankę Mokotowa na 20 tys. zł. W podobny sposób próbowali wyłudzić pieniądze od sześciu innych osób. Oszukani mieli przelewać pieniądze na konto mieszkańca Berlina.

Pod koniec kwietnia policjanci z Ursynowa zatrzymali dwóch oszustów, którzy podając się za członka rodziny, usiłowali wyłudzić od starszej kobiety 6 tys. zł. Pokrzywdzona nie uwierzyła w historię opowiedzianą przez telefon. Jeden z mężczyzn został zatrzymany chwilę przed przekazaniem pieniędzy. Później policjanci zatrzymali jego wspólnika.

Z kolei policjanci z Bielan i Żoliborza zatrzymali trzech oszustów, którzy metodą "na wnuczka" próbowali wyłudzić od starszego małżeństwa 20 tys. zł. Para wypłaciła pieniądze w banku, ale zorientowała się, że została oszukana. Wówczas w pościg za sprawcami ruszyli przechodnie. Jeden z oszustów schronił się u sióstr zakonnych, które okłamał, mówiąc, że został napadnięty. Wszyscy mężczyźni zostali zatrzymani.

da4n20p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da4n20p
da4n20p
Więcej tematów