Fałszywe wspomnienia mogą zmieniać nasze życie
Wspomnienia sprzed wielu lat, na przykład z
czasów dzieciństwa, mogą wydawać się nam prawdziwe, chociaż wcale
nie muszą takie być. Co więcej, te fałszywe wspomnienia mogą
znacząco wpływać na nasze zachowanie - dowodzą psycholodzy na
łamach pisma "Psychological Science".
22.08.2008 | aktual.: 22.08.2008 13:09
Badania prowadzone były przez międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem Elke Geraerts z Uniwersytetu St. Andrews w Szkocji. Naukowcy wykazali, że można badanym zasugerować fałszywe wspomnienia dzieciństwa, które na dłuższy czas wpłyną na ich obecne zachowania.
Podczas serii eksperymentów naukowcy zasugerowali uczestnikom badań, że w dzieciństwie badani mogli się rozchorować po zjedzeniu sałatki z jajkiemjajkiem. Zaraz potem naukowcy proponowali badanym różne typy kanapek, część z nich miała w środku sałatkę z jajek.
Cztery miesiące później uczestników badań zaproszono na rzekomo inne badania, podczas których mieli oceniać różne produkty żywnościowe, w tym sałatkę z jajek. Pokazano im podobne kanapki, jak cztery miesiące wcześniej. Kanapki były oceniane przez osoby, które uwierzyły, ze jajka zaszkodziły im w dzieciństwie, przez tych, którzy nie "przypomnieli" sobie takich wydarzeń i przez osoby z grupy kontrolnej.
Okazało się, że ci spośród badanych, którym wmówiono, że sałatka z jajek zaszkodziła im w dzieciństwie, zachowywali się tak, jakby to było prawdą. Ocenili kanapki z jajkiem dużo niżej niż reszta badanych i starali się ich nie jeść.
Jak podsumowują autorzy, badania te jasno dowodzą, że fałszywe sugestie o wydarzeniach z dzieciństwa mogą znacząco wpłynąć na zmianę późniejszych postaw i zachowań.
Dodają, że badania te każą na nowo spojrzeć na niektóre relacje z dzieciństwa dotyczące traumatycznych wydarzeń - na ile są one kwestią wspomnień, a na ile sugestii. Praktyczne zastosowanie eksperymenty te mogą znaleźć chociażby w leczeniu otyłości - można by zasugerować pacjentom, żeby unikali pewnych potraw ze względu na ich złe działanie w przeszłości.