WP

Falklandy pozostaną brytyjskim terytorium zamorskim - wyniki referendum

Mieszkańcy Falklandów niemal jednomyślnie opowiedzieli się, by wyspy pozostały zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii. Za takim rozwiązaniem - według oficjalnych już wyników - zagłosowało 99,8 proc. spośród uprawnionych mieszkańców wysp. Referendum trwało dwa dni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grupa zwolenników pozostania Falklandów zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii
Grupa zwolenników pozostania Falklandów zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii (PAP/EPA, Fot: Javier Lizon)
WP

Dokładne pytanie, na jakie odpowiadali mieszkańcy wyspy, brzmiało: "Czy życzy sobie pan/pani, by Falklandy utrzymały swój dotychczasowy status polityczny jako terytorium zamorskie Zjednoczonego Królestwa? Tak/Nie".

Do głosowania uprawnionych było 1.672 obywateli spośród ok. 2.900 mieszkańców wysp, z których większość to potomkowie osadników brytyjskich. Frekwencja wyborcza była wysoka i wyniosła 92 proc.

Wyspy są przedmiotem sporu między Wielką Brytanią a Argentyną, która nazywa je Malwinami. W 1981 roku oba państwa stoczyły kilkumiesięczną wojnę, w efekcie której Brytyjczycy odzyskali kontrolę nad wyspami zajętymi na pewien czas przez argentyńskie siły inwazyjne.

WP

Dotychczas Falklandy były w znacznej mierze autonomiczne. Londyn odpowiadał jedynie za politykę obronną i zagraniczną.

Cieszące się znaczną autonomią władze wysp na referendum zdecydowały się latem ubiegłego roku, by zakończyć trwający od lat spór terytorialny między Wielką Brytanią a Argentyną, która rości sobie do nich prawo i nazywa je Malwinami. Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner już zapowiedziała jednak, że nie uzna jego wyniku.

Falklandy od 1833 roku należały do imperium brytyjskiego. W 1982 roku rządząca wówczas Argentyną junta wojskowa zdecydowała się zająć leżący u wybrzeży tego kraju archipelag. Doszło do trwającej 74 dni wojny z rządzoną przez Margaret Thatcher Wielką Brytanią; zginęło 650 żołnierzy argentyńskich i 250 brytyjskich. Konflikt zakończył się porażką argentyńskich generałów, których reżim upadł rok później.

Ostatnio sytuację wokół wysp zaostrzyła się, gdy w ich pobliżu odkryto złoża ropy, które eksploatować chce W.Brytania. Ropa może zmienić ekonomiczne oblicze wysp, dotychczas utrzymujących się z hodowli owiec, rybołówstwa i turystyki. Eksploatacja ropy ma się rozpocząć w roku 2017.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP