Fale mózgowe mówią o nałogach?
Może już za parę lat naukowcy będą mogli odczytać z wykresu EEG, czy jesteśmy podatni na nałogi i narażeni na zaburzenia psychiczne. Wszystko to ujawni tajemnicza, a niezmiernie ważna fala mózgowa o nazwie P300 - zapowiada "Gazeta Wyborcza".
15.03.2003 08:22
Według naukowców, na świat przychodzimy z układem nerwowym, który wykazuje różną odporność na uzależnienia. I można to łatwo sprawdzić, mierząc aktywność elektryczną naszego mózgu.
Fala P300 powstaje wtedy, gdy bodziec zewnętrzny działający na mózg jest dla niego ważny i wyróżnia się spośród pozostałych. Fala ta jest różna u różnych ludzi. U jednych wyraźna, u innych przytłumiona - wyjaśnia dziennik. Naukowcy doszli do wniosku, że odzwierciedla indywidualny rytm aktywności mózgowej każdego człowieka, jego niepowtarzalny "styl" pracy umysłowej. Kolejne obserwacje doprowadziły ich do wniosku, że ów rytm może być kontrolowany przez geny.
Podczas dalszych badań okazało się, że fala P300 jest o wiele słabsza u alkoholików. Początkowo sądzono, że to długotrwały nałóg spowodował tak znaczne osłabienie reakcji mózgu na nowe bodźce. Jednak badania na dzieciach alkoholików podważyły tę tezę. Stwierdzono, że również u nich fala P300 jest słabo widoczna. A zatem - według badaczy - to nie alkohol tłumi aktywność mózgu, lecz mózgi niektórych osób są bardziej podatne na nałogi - pisze dziennik. (reb)