Fala powodziowa dociera do Szczecina
Fala powodziowa na Odrze dociera do Szczecina. W mieście do osiągnięcia stanu alarmowego brakuje 1 cm. Od wtorku jednak poziom Odry w Szczecinie nieznacznie opadł.
02.06.2010 | aktual.: 02.06.2010 17:02
Jak poinformowały służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego fala powodziowa na obszarze województwa przeszła przez gminę Boleszkowice, gdzie podtopieniu uległo sześć budynków w sołectwach: Kajeńsko, Chlewice, Gozdowice. Czoło fali dotarło w rejon Gryfina oraz Szczecina.
Według obserwacji Regionalnego Zespołu Gospodarki Wodnej, fala kulminacyjna może pojawić się o jeden dzień szybciej niż wskazywały prognozy, co oznacza, że jeszcze w środę szczyt fali powinien dotrzeć do Gryfina.
Wysoki stan wód w Szczecinie na Moście Długim i w dzielnicy miasta Podjuchy to efekt nałożenia się wezbrania wody z lekką cofką spowodowaną północnym wiatrem.
Starosta Policki wprowadził alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu polickiego. Obecnie w całym województwie podtopionych jest 15 budynków na poziomie piwnic w miejscowościach: Piasek, Bielinek, Stary Kostrzynek, Stara Rudnica, Chlewice, Porzecze, Kajeńsko, 7 ha pól uprawnych; 1793 ha łąk i nieużytków oraz 10 ha lasów. Zamknięte są drogi: nr 120 Gryfino - Mescherin; droga gminna Krajnik Dolny - Zatoń; droga gruntowa Ognica-Widuchowa. Droga wojewódzka nr 126 została podtopiona na trzech odcinkach w okolicach Starej Rudnicy. Niewielkie utrudnienia są oznaczone, a ruch odbywa się normalnie.
W Szczecinie zamknięto na Wyspie Puckiej ul. Dobrej Nadziei wzdłuż wału przeciwpowodziowego. Do tej pory w regionie ewakuowano 15 osób. Od końca maja trwa ciągły monitoring wałów. W newralgicznych miejscach gromadzona jest niezbędna liczba worków przeciwpowodziowych. Odpowiednie służby dokonują przeglądu śluz, umacniane są tymczasowo ułożone wały poprzez ustawianie zapór i rękawów wodnych.
Do tej pory nie stwierdzono żadnych przecieków oraz innych uszkodzeń na wałach.