Fala kulminacyjna przepływa przez Drezno
Fala kulminacyjna na Łabie przepływa przez
stolicę Saksonii, Drezno. Poziom rzeki podniósł się rano
do 749 cm i przez kilka godzin nie ulegał zmianie, by następnie w
południe obniżyć się o jeden centymetr - poinformował sztab
przeciwpowodziowy w Dreźnie.
Podczas powodzi stulecia latem 2002 ro. poziom wody w Łabie był prawie dwa metry wyższy. Podtopione są tereny położone nad rzeką, jednak woda nie zalała tym razem Starego Miasta. Cztery lata temu wiele cennych zabytków uległo uszkodzeniu.
Maksymalny poziom wody może utrzymywać się przez dwa, a nawet trzy dni. Zbudowane z worków z piaskiem zapory przeciwpowodziowe nasiąknięte są wodą. W wielu miejscach woda przecieka, a osłabione wały mogą ulec przerwaniu.
Trudna sytuacja panuje także w innych saksońskich miastach położonych nad Łabą. W Pirnie poziom wody wzrósł do 8 metrów, pozostając jednak o pół metra poniżej prognozy. W Bad Schandau zmierzono 8,88 m. Pod wodą znalazło się Stare Miasto w Pirnie oraz centrum Bad Schandau. Straty są znaczne, jednak nie tak wielkie jak cztery lata temu.
Do walki z powodzią skierowano do Saksonii 300 żołnierzy Bundeswehry. Władze landu podjęły decyzję o zamknięciu szosy w pobliżu miejscowości Gohlis na północ od Drezna. Ma to ułatwić odpływ wody z zalanych terenów. W całej Saksonii ewakuowano 1500 osób.
Fala powodziowa na Łabie przesuwa się powoli w kierunku północnym. W Magdeburgu poziom rzeki osiągnął 6,14 m. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w Torgau i okolicznych gminach.
Jacek Lepiarz