Polska"Fajne dzieci nie jedzą śmieci"

"Fajne dzieci nie jedzą śmieci"

"Fajne dzieci nie jedzą śmieci" - pod takim hasłem ruszyła kampania społeczna skierowana do dzieci ze szkół podstawowych z okolic Żor i Rybnika (Śląskie). Akcja została przygotowana przez dietetyków jednego z żorskich ośrodków zdrowia i ma na celu zwalczanie u najmłodszych złe nawyki żywieniowe.

Kampania wystartowała kilka dni przed 24 października, ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia jako Dzień Walki z Otyłością. O przedsięwzięciu finansowanym ze środków samorządu woj. śląskiego poinformowało biuro prasowe tamtejszego urzędu marszałkowskiego.

W ramach kampanii do ponad 100 podstawówek z regionu rozesłano sugestywne materiały informacyjne. To m.in. duże naklejki na kosze na śmieci ze sloganem akcji oraz rysunkiem chłopca, na którego brzuchu umieszczono przekreślone symbole niezdrowego jedzenia - pizzę, hamburgera i napój gazowany.

Śmieciowe jedzenie

Jak zaznaczają pomysłodawcy projektu, jedzenie zwane "śmieciowym" - czyli np. ulubione przez dzieci hamburgery, chipsy, frytki, pączki, napoje gazowane, a nawet niektóre soki - jest coraz częstsze w dziecięcym jadłospisie. Kampania ma więc m.in. uzmysławiać uczniom, że wszystko co jedzą, ma realne przełożenie na to, jak się czują.

W 25 wybranych już szkołach dietetycy będą prowadzić zajęcia przekonując m.in., że to, co zdrowe, nie musi być niesmaczne. Uczestniczące w nich dzieci dostaną plansze ze wskaźnikami BMI (pozwalające na łatwe sprawdzenie swej prawidłowej wagi), duże naklejki - takie, jak przeznaczone na szkolne kosze na śmieci - i porcje modelowej zdrowej żywności.

- Często wina za złe odżywianie się dzieci leży po stronie rodziców. To właśnie z rodzinnego domu czerpane są wzorce diety. Dlatego ważne jest, aby szkodliwość niewłaściwego odżywiania pokazywać także rodzicom - podkreśliła główny dietetyk kampanii Iwona Wojtas.

Rodzice, zaniepokojeni wagą swoich dzieci, mogą zgłosić się z nimi bezpośrednio do żorskiego ośrodka. Obecny etap projektu uwzględnia przeprowadzenie przez tamtejszych dietetyków 100 bezpłatnych specjalistycznych badań. Jeśli będzie taka potrzeba, dla 50 zdiagnozowanym w ten sposób dzieci zostanie skomponowana specjalistyczna dieta.

W ramach projektu przygotowano m.in. jego oficjalny mikroblog pod adresem fajnedzieciniejedzasmieci.blip.pl. Kampania obejmująca teren od Żor przez Rybnik po Wodzisław Śląski potrwa do 18 listopada. Jej koszt - prawie 50 tys. zł - samorząd regionu pokryje z Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia.

24 października w wielu krajach obchodzony jest jako Dzień Walki z Otyłością. Chorobę tę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje za jedno z największych zagrożeń dla zdrowia w krajach uprzemysłowionych. W Polsce w badaniach WOBASZ (Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badania Stanu Zdrowia Ludności) prowadzonych w latach 2003-2005 nadwagę zdiagnozowano u 40 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet, a otyłość u nieco ponad 20 proc. mężczyzn oraz kobiet.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)