F‑16 już do odebrania
Premier Jarosław Kaczyński symbolicznie odbierze w piątek w USA pierwszy z 48 wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 zakupionych przez Polskę. Pierwsze dwie maszyny mają przylecą do kraju w listopadzie, cały system ma osiągnąć sprawność za sześć lat.
W bazie wojskowej w Fort Worth w Teksasie odbędzie się ceremonia przekazania Polsce pierwszego F-16. Do Polski pierwsze dwa samoloty przylecą 8 listopada, kolejna para - dzień później. Następne cztery sztuki mają zostać dostarczone w grudniu, a ostatnie z 48 maszyn w 2008 roku. Pełną zdolność operacyjną wszystkich zakupionych przez Polskę samolotów przewiduje się na rok 2012.
Rząd wybrał F-16 pod koniec grudnia 2002 r. spośród trzech oferowanych samolotów. Wartość oferty wynosi ok. 3,8 mld dolarów, z kosztami kredytu szacowano ją na ponad 4,5 mld dolarów brutto. Amerykanie w zamian za zakup u nich systemu F-16 zobowiązali się do złożenia w Polsce zamówień i transferu technologii. Tegoroczne zobowiązania offsetowe wynoszą 3 mld dolarów.
Polska otrzyma F-16 C/D Block 52 Advanced - będzie to najnowocześniejsza wersja spośród F-16 eksploatowanych w państwach NATO.
Transakcja obejmuje 36 samolotów F-16 C w wersji jednomiejscowej i 12 dwumiejscowych F-16 D; sprzęt do ich obsługi, uzbrojenie, części zamienne, szkolenie personelu latającego i naziemnego. Wersja dwumiejscowa może służyć do szkolenia lub do szczególnie skomplikowanych misji.
W szkoleniach w USA weźmie udział łącznie 49 pilotów (siedmiu spośród nich uzyska uprawnienia instruktorskie) i 183 specjalistów obsługi naziemnej (53 z nich zostanie instruktorami). Szkolenie pilotów w Stanach - pierwsi trzej oficerowie ukończyli kursy w czerwcu - obejmuje kursy językowe, loty na treningowym T-38 i na F- 16. Specjaliści zabezpieczenia logistycznego przejdą kursy językowe i techniczne połączone z praktyką.
Polska jest 23. państwem eksploatującym F-16. Wybrana przez nas wersja F-16 jest przystosowana do misji myśliwskich, atakowania celów naziemnych i do rozpoznania. F-16 dla Polski ma systemy kierowania ogniem wykorzystujące radar i podczerwień. Będzie go można uzbroić m. in. w pociski powietrze-powietrze Sidewinder i AMRAAM pociski powietrze-ziemia Maverick, bomby kierowane laserowo. Możność obserwacji przeciwnika i kierowania ogniem przy zachowaniu pełnego pola widzenia mają pilotom dać nahełmowe wyświetlacze. Płatowiec będzie pokryty powłokami zmniejszającymi odbicie wiązki radaru, samolot będzie można wyposażyć w dopasowane do kształtu samolotu zbiorniki paliwa.