Polska"Expose to zapowiedź kontynuowania dziurawego programu Religi"

"Expose to zapowiedź kontynuowania dziurawego programu Religi"

19.07.2006 16:30

Przedstawiciele związków zawodowych w służbie zdrowia, oceniając expose premiera Jarosława Kaczyńskiego, podkreślają, że w zakresie ochrony zdrowia będzie kontynuowany program ministra Zbigniewa Religi. Tymczasem - jak mówią - program ten jest "dziurawy" i w dużym stopniu w fazie zamierzeń.

Premier Kaczyński powiedział w swoim expose, że rząd będzie realizował program naprawy sytuacji w służbie zdrowia, przedstawiony przez ministra Religę w Sejmie 7 czerwca. Program ten zakłada m.in. wzmocnienie kontroli szefa resortu nad Narodowym Funduszem Zdrowia, realizację ustawy o ratownictwie medycznym, przedstawienie w pierwszej połowie roku 2007 roku koszyka świadczeń gwarantowanych, wprowadzenie w życie ustawy o dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych od 1 stycznia 2008 r.

Premier nic nie powiedział. Program Religi jest dziurawy, jest projektem wielu niedomówień. Pewne hasła mogłyby dawać nadzieję, gdyby były wypełnione, ale czy zostaną wypełnione - nikt nie wie - powiedział szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. Nie wiadomo, jak to ocenić. Nie ma żadnych konkretów, to jest nic - dodał.

Przewodnicząca krajowego sekretariatu ochrony zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman oceniła, że program ministra zdrowia "jest w dużym stopniu w fazie zamierzeń, a nie realizacji".

Na razie wszystkie działania, które zapowiadał minister, idą tak, jak woda pod górę. Z ustawą o ratownictwie medycznym jest wiele kłopotów, nie mówiąc już o ustawie dotyczącej podwyżek dla pracowników służby zdrowia, do której mamy wiele zastrzeżeń, i która daleko odbiega od naszych oczekiwań - tłumaczyła. W jej ocenie, wciąż nie ma gwarancji finansowych na realizację podwyżek.

Podkreśliła jednocześnie, że "S" ma nadzieję na "przyspieszenie działań w ochronie zdrowia wraz ze zmianą premiera".

Pan premier wspomniał, że część działań będzie wywoływała napięcia społeczne. Myślę, że bardzo dobrze by było, gdyby działania te były rzetelnie konsultowane z partnerami społecznymi, a uzgodnienia - były dotrzymywane. Zwróciłam uwagę, że dialog społeczny ma być prowadzony nie tylko w Komisji Trójstronnej, ale również ze związkami zawodowymi. Doceniamy zapowiedź takiej formuły dialogu społecznego - powiedziała.

Jej zdaniem, trzeba podjąć wyzwanie dotyczące trudnych, ale niezbędnych działań naprawczych w służbie zdrowia. Muszą być szybsze, ale jednocześnie - szeroko konsultowane ze środkiem medycznym, aby nikt nie był zaskakiwany zmianami - podkreśliła Ochman.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także