Trwa ładowanie...

Ewakuowano wieżowiec Donalda Trumpa

We wtorek policja nowojorska zarządziła ewakuację gmachu należącego do prezydenta elekta Donalda Trumpa tzw. Trump Tower. Decyzję podyktowało odkrycie podejrzanego, porzuconego plecaka. W jego wnętrzu znajdowały się - jak ustaliła policja- zabawki.

Ewakuowano wieżowiec Donalda TrumpaŹródło: AFP, fot: Kena Betancur
d2z9gld
d2z9gld

- Ewakuowano nas bardzo szybko. To była histeria - opisywał telewizji CBS Andy Martin, 16-latek z Huntington na przedmieściach Nowego Jorku, który był na Manhattanie z rodziną.

- Policja przez cały czas krzyczała i nakazała ludziom się oddalić - dodał.

Według jednego z funkcjonariuszy policji podejrzany plecak znaleziono w pobliżu sklepu Niketown w lobby budynku dostępnym dla szerszej publiczności. Dla zbadania sytuacji wezwano oddział specjalizujący się w wykrywaniu bomb.

Na wideo wysłanym do mediów społecznościowych widać było ludzi uciekających z budynku podczas akcji przeprowadzonej przez policję.

d2z9gld

Alarm nasilił korki na reprezentacyjnej 5. Alei gdzie zlokalizowany jest wieżowiec oraz na sąsiednich ulicach.

Rzecznik Departamentu Policji Nowego Jorku Stephen Davis powiadomił, że po godz. 17.00 (godz. 23 w Polsce) sytuację wyjaśniono. W plecaku, który wzbudził podejrzenia, odnaleziono zabawki dziecięce.

Prezydent-elekt mieszka w blisko 60-piętrowym Trump Tower i ma tam swoje biura. Gmach mieści też tymczasową siedzibę zespołu prezydenta-elekta. We wtorek przebywał on w swej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie.

Odkąd nowojorski miliarder został wybrany na prezydenta, obszar wokół gmachu jest częściowo zamknięty. Otaczają go bariery, a pobliskich terenów strzeże przez cały czas policja.

d2z9gld

Jak podała sieć telewizyjna NBC organy ścigania i wojsko zostały niedawno przeszkolone jak bezpiecznie ewakuować Trumpa z Nowego Jorku w razie zagrożenia. Wyjaśniło się też - jak podała NBC - że samoloty wojskowe latające kilka tygodni temu w sąsiedztwie Trump Tower uczestniczyły w ćwiczeniach awaryjnej relokacji, aby określić najlepsze miejsce dla śmigłowców, które w razie potrzeby mogłyby wylądować w pobliżu wieżowca i przetransportować prezydenta elekta w bezpieczne miejsce.

Oprac. Adam Hrynkiewicz

d2z9gld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z9gld
Więcej tematów