PolskaEwakuacja pacjentów szpitala w Częstochowie

Ewakuacja pacjentów szpitala w Częstochowie

Podjęto decyzję o ewakuacji pacjentów pięciu oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie - poinformował wicewojewoda śląski Adam Warzocha. Konieczne może okazać się również przeniesienie chorych z placówek w Radomiu.

Częstochowa

Według zastępcy dyrektora szpitala ds. lecznictwa Kazimierza Pankiewicza, w ciągu dwóch dni do szpitali w Częstochowie i na Śląsku indywidualnie przewiezionych karetkami zostanie ok. 30-40 pacjentów.

Będą to wybrani chorzy z dziewięciu oddziałów, w których odejście lekarzy spowoduje, że zapewnienie ciągłej opieki nad ciężej chorymi osobami mogłoby okazać się niemożliwe. Pozostali pacjenci będą przenoszeni na inne oddziały i powierzani opiece lekarzy, którzy nie złożyli wypowiedzeń.

Dr Krzysztof Brachaczek z Centrum Koordynacji Ratownictwa Medycznego (CKRM) woj. śląskiego, poinformował, że decyzje o rozmieszczeniu poszczególnych pacjentów w innych placówkach należą do dyrekcji szpitala. Ich podstawą ma być lista miejsc w szpitalach regionu przekazana przez CKRM.

Radom

Fiaskiem zakończyły się również negocjacje między radomskimi lekarzami a dyrektorami szpitali. Niewykluczona jest ewakuacja pacjentów.

Dramatyczna sytuacja panuje w trzech szpitalach w Radomiu, w których wielu lekarzy złożyło wypowiedzenia z pracy. Termin wypowiedzeń pierwszych 20 upływa w sobotę wieczorem.

W sumie po 1 października z pracy w radomskich lecznicach może odejść 250 lekarzy. Radomscy medycy żądają m.in. wyższych pensji, 48-godzinnego tygodnia pracy, dodatkowych płatnych urlopów i likwidacji umów lojalnościowych, które zobowiązują stażystów do kilkuletniej pracy w szpitalu, w którym robili specjalizację.

W piątek w negocjacjach uczestniczył minister zdrowia Zbigniew Religa, nie osiągnięto jednak porozumienia.

Łomża

Protestujący lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Łomży (podlaskie) ponownie odrzucili propozycje płacowe i nie zamierzają wycofać wypowiedzeń umów o pracę z końcem września. Dyrektor szpitala twierdzi, że mogą liczyć na ponowne zatrudnienie, np. na kontraktach.

1 października w łomżyńskim szpitalu wstrzymana zostanie praca dwóch oddziałów: zakaźnego, z którego ewakuowano już dwóch wymagających tego pacjentów i okulistycznego - poinformował dyrektor szpitala Marian Jaszewski.

Według niego, strajkujący lekarze z oddziału okulistycznego chcą przejść po wygaśnięciu umów na kontrakty. Na oddziale noworodkowym, gdzie także po upłynięciu okresu wypowiedzeń będzie brakowało lekarzy, od poniedziałku mają oni pracować jako wolontariusze, ale nie wiadomo, jak długo.

Jaszewski zapowiedział, że w poniedziałek ogłoszony zostanie kolejny konkurs na oferty pracy dla lekarzy chcących pracować w łomżyńskim szpitalu. Suwałki

Porozumieli się z dyrekcją lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Suwałkach (Podlaskie). Zawiesili strajk i wrócili do pracy. W piątek miała rozpocząć się ewakuacja chorych z tego szpitala do innych podlaskich placówek, po tym jak lekarze odrzucili propozycje płacowe samorządu województwa podlaskiego. W nocy z piątku na sobotę doszło do porozumienia z lekarzami, którzy w sobotę zaczęli wycofywać wypowiedzenia z pracy.

Dyrekcja zaproponowała lekarzom 800 zł podwyżki płacy od 1 września. Zadeklarowała również, że płaca lekarzy w ciągu trzech najbliższych lat dojdzie do poziomu trzech średnich krajowych.

Kalisz

90 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu wycofało swe wymówienia. W poniedziałek będziemy pracować normalnie, nie ma już żadnego zagrożenia dla funkcjonowania placówki - powiedział dyrektor szpitala, Wojciech Grzelak. Lekarze przedłużyli tu bieg wypowiedzeń o jeden lub dwa miesiące lub wycofali je bezterminowo. Oczekują na nowy kontrakt z NFZ lub na inne, korzystniejsze dla nich rozwiązania finansowe.

67 szpitali wciąż strajkuje

Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha mówił w piątek, że różne formy strajku mają obecnie miejsce w 67 szpitalach, a liczba lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia z pracy, skutkujące z dniem 1 października, to 2247.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)