Trwa ładowanie...

Ewa Kopacz u prezydenta Bronisława Komorowskiego

Po godz. 9.15 zakończyło się spotkanie w Belwederze prezydenta Bronisława Komorowskiego z kandydatką na premiera koalicji PO-PSL marszałek sejmu Ewą Kopacz. Rozmowa miała dotyczyć tworzenia nowego rządu po dymisji Donalda Tuska, który będzie szefem Rady Europejskiej.

Share
Ewa Kopacz u prezydenta Bronisława Komorowskiego
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d1a721h

Spotkanie, które zaczęło się po godz. 8.30, trwało ok. 45 minut.

Komorowski kilka dni temu zapowiedział, że powierzy Kopacz misję tworzenia nowego rządu; terminu desygnacji jeszcze nie ma. Prezydent zapowiadał, że od marszałek będzie chciał się dowiedzieć, z jakimi zamysłami będzie tworzony nowy rząd.

d1a721h

- To nie będzie łatwy okres, czas trzykrotnych wyborów, a co więcej, jest to czas zaostrzającego się konfliktu na wschód od Polski. Sfera bezpieczeństwa i działań w tym obszarze powinna znaleźć mocne odbicie w działaniach prezydenta i rządu. Na pewno o tym będziemy rozmawiali - zapowiedział prezydent.

Prezydent przyjął dymisję rządu Tuska w czwartek. Od tego dnia biegnie dwutygodniowy konstytucyjny termin na powołanie nowej Rady Ministrów. Musi się to stać najpóźniej 25 września. Z powodu wyjazdu Komorowskiego do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego NZ (22-25 września) ostatnim praktycznie możliwym terminem powołania rządu Kopacz jest poniedziałek przed południem 22 września.

Po powołaniu nowy prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie. Kopacz zapowiedziała, że chciałaby wygłosić expose po 26 września na dodatkowym posiedzeniu Sejmu i uzyskać wtedy wotum zaufania dla rządu, bo chciałaby, aby w posiedzeniu uczestniczył prezydent. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że posiedzenie to zostanie zwołane na sobotę 27 września.

d1a721h

Podziel się opinią

Share
d1a721h
d1a721h
Więcej tematów