Eurowybory: 165 obwodów do głosowania za granicą i 10 na statkach
Nawet na Tajwanie, w Urugwaju i Zimbabwe
Polacy będą mogli zagłosować w wyborach do Parlamentu
Europejskiego. Za granicą utworzono 165 obwodów do głosowania.
Głosować mogą także załogi 10 statków pod polską banderą.
Zgodnie z ordynacją wyborczą i wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej, Polacy przebywający na terenie UE mogą w lokalu wyborczym wylegitymować się paszportem lub dowodem osobistym. W krajach poza Unią muszą okazać paszport i dopisać się do spisu wyborców.
Z kolei w Polsce prawo wybierania posłów do Parlamentu Europejskiego mają obywatele UE stale zamieszkujący w naszym kraju. Polacy stale zamieszkujący w krajach Unii w wyborach do PE mogą zdecydować, czy chcą głosować na kandydatów do europarlamentu z kraju, w którym osiedli, czy na kandydatów z Polski.
Wyborcy przebywający za granicą i posiadający ważne polskie paszporty wpisywani są do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula. Wpisu dokonuje się na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie lub telefaksem. Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów do PE.
Obywatele polscy zamieszkujący stale w krajach UE mogą także, po wpisaniu się do rejestru wyborców w okręgu właściwym swojemu miejscu zamieszkania, głosować na kandydatów do europarlamentu z kraju, w którym mieszkają.
Polskie obwody do głosowania utworzone za granicą wchodzą w skład okręgu wyborczego obejmującego Warszawę i okoliczne powiaty. Oznacza to, że Polacy głosujący poza krajem wybierać będą kandydatów z tego właśnie okręgu.
Najwięcej, 15 polskich obwodów za granicą, jest w USA - w tym sześć w Chicago. Obwód utworzono też w bazie Bagram w Afganistanie oraz w trzech bazach w Iraku - w Karbali, Babilonie i Al Hillah. Polski obwód wyborczy jest także m.in. na Islandii, trzy utworzono w Libii, dwa w Maroku, cztery w Rosji, w Senegalu, Tanzanii, w Urugwaju, w Wietnamie oraz na Kostaryce.
Zastępca kierownika Krajowego Biura Wyborczego Bohdan Szcześniak poinformował, że na statkach pod polską banderą było 11 obwodów, ale prawdopodobnie w tych wyborach będzie już 10, bowiem jeden z dotychczas polskich statków właśnie zmienił banderę.
Głosowanie w obwodach głosowania na polskich statkach morskich oraz za granicą odbywa się między godz. 8.00 a 20.00 czasu miejscowego. Jeżeli głosowanie miałoby być zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, przeprowadza się je w dniu poprzedzającym.
Marynarze i osoby przebywające na polskich statkach wpisywani są do spisu wyborców sporządzanego przez kapitana statku.