ŚwiatEuropejskie szkoły zjednoczone

Europejskie szkoły zjednoczone

Komisja Europejska uruchomiła program współpracy między szkołami w Europie, eTwinning, który ma objąć do 2007 roku 30 tys. szkół. Akcja ma zapewnić wsparcie współpracy między europejskimi szkołami, z wykorzystaniem Internetu.

Obraz

Ta akcja zapewni każdemu dziecku w Europie możliwość nauki, działania i wymiany z innymi dziećmi na całym kontynencie - powiedział na konferencji rozpoczynającej działalność programu komisarz ds. edukacji, szkolenia, kultury i wielojęzykowości Jan Figiel.

eTwinning ma polegać na współpracy co najmniej dwóch szkół z różnych krajów europejskich, z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, takich jak np. specjalnie utworzony portal internetowy http://www.etwinning.net. Na stronach portalu szkoły znajdą informacje i wskazówki, jak przygotować współpracę, i uzyskają pomoc przy poszukiwaniu partnerów; będzie to wielojęzyczne forum komunikacji i współpracy.

Zanim powstał portal trzeba było szukać informacji o możliwościach współpracy po omacku. Teraz będzie to prostsze.(...) Chcemy pokazać naszą kulturę, ale również ważne jest to, żeby polscy uczniowie poznali kultury innych krajów - powiedziała jedna z uczestniczek konferencji inaugurującej program, nauczycielka Aleksandra Bek z Lubaczowa.

To jest najprostsze forum do przełamania bariery językowej - dodał inny polski uczestnik konferencji, nauczyciel Andrzej Ogrodnik z Korzuchowa.

Współpraca może przebiegać na kilku poziomach: może to być wymiana między dwoma nauczycielami, zespołami nauczycieli, zespołami przedmiotowymi, bibliotekarzami czy też dyrektorami szkół. W programie mogą uczestniczyć szkoły podstawowe i średnie.

Każde państwo członkowskie, biorące udział w programie, zbudowało strukturę wsparcia, w której skład mogą wchodzić pracownicy Ministerstwa Edukacji, krajowej wersji portalu eTwinning, agencji Socrates lub jakiejkolwiek innej oficjalnej instytucji edukacyjnej.

W poszczególnych państwach działają Narodowe Biura Akcji eTwinning, a całość łączy Centralne Biuro Akcji eTwinning w Brukseli. Siedziba polskiego biura znajduje się w Warszawie, a informacje o programie można znaleźć na internetowej stronie informacyjnej polskiego biura: www.e-learning.org.pl

W programie uczestniczą państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia i Norwegia. Dwa z krajów członkowskich (Cypr i Luksemburg)
nie będą miały w roku szkolnym 2004/2005 Narodowych Serwisów Wsparcia. Inne kraje, takie jak Bułgaria, Rumunia i Turcja, mają uzyskać możliwość współpracy "w nadchodzących latach".

Krzysztof Grad

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)