Trwa ładowanie...
d1w33pw

Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Wrocław gospodarzem kolejnej edycji

Polska została gospodarzem kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych Taizé. Przeor tej Wspólnoty, brat Alois ogłosił w niedzielę 30 grudnia, że kolejne, 42. Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2019 do 1 stycznia 2020 roku, będzie miało miejsce w Polsce, we Wrocławiu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocław
Wrocław (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
d1w33pw

O decyzji jako pierwszy napisał katolicki portal Deon, który przypomina, że w Madrycie odbywa się właśnie 41. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.

"Każde europejskie spotkanie gromadzi tysiące młodych katolików, prawosławnych i protestantów z całego kontynentu oraz pielgrzymów z innych części świata. Młodzi przyjeżdżają, aby razem się modlić, włączyć się na kilka dni w życie wspólnot lokalnych Kościołów chrześcijańskich i wzajemnie wymieniać się doświadczeniami. W ten sposób chcą razem szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wiary i sensu życia. Zastanawiają się, jak w konkretnej codzienności budować bardziej solidarną i wrażliwą na drugiego człowieka rzeczywistość" - czytamy na deon.pl.

Spotkania odbywały się w wielu europejskich miastach, m.in. w Paryżu, Rzymie, Londynie, Pradze, Budapeszcie, Berlinie, Genewie, Brukseli, a także w Polsce (we Wrocławiu - w 1989 i 1995 roku, w Warszawie w 1999 i w Poznaniu w 2009).

d1w33pw

Jak przypomina deon.pl, wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenie wysłane na ręce przeora pod koniec 2014 roku, równocześnie przez arcybiskupa Józefa Kupnego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza, ówczesną Radę Miasta i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Wspólnota z Taizé

Wspólnota z Taizé, założona przez Brata Rogera w 1940 roku, liczy aktualnie ponad stu braci z ponad trzydziestu narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie. Jest wśród nich czterech Polaków. Przez samo swoje istnienie Wspólnota jest znakiem pojednania pomiędzy podzielonymi chrześcijanami i zwaśnionymi ze sobą narodami.

Z roku na rok coraz więcej młodych ludzi ze wszystkich kontynentów przyjeżdża do wioski Taizé we francuskiej Burgundii na tygodniowe spotkania wypełnione modlitwą i wymianą myśli. Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata.

Żródło: Deon

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1w33pw

Podziel się opinią

Share

d1w33pw

d1w33pw
Więcej tematów