Trwa ładowanie...
d157nnm
13-08-2003 15:05

Europejskie pieniądze dla polskich kin

Do 5 września polskie kina mogą składać wnioski o dofinansowanie dystrybucji filmów europejskich w ramach unijnego programu Media Plus - poinformowało polskie biuro tego programu, Media Desk Polska.

d157nnm
d157nnm

Rozpowszechnianie filmów europejskich jest wspierane w ramach inicjatywy "Europa Cinemas". Jej cel to przede wszystkim zwiększenie liczby filmów europejskich w kinach.

Dla kogo dotacje?

Szanse na dotacje mają kina, w których większość udziałów mają Europejczycy oraz w których w ciągu ostatniego pół roku i w planach na następny rok 50% programu opiera się na filmach europejskich, w tym co najmniej 30% stanowią filmy spoza Polski.

Wysokość dotacji i warunki jej przyznania zmieniają się w zależności od liczby ekranów w danym kinie. Wpływ na dotację może mieć także liczba widzów, którzy wezmą udział w danym seansie. Szczególnym atutem repertuaru danego kina będą filmy europejskie skierowane do młodych widzów i uczniów.

Maksymalna wysokość rocznej dotacji wynosi od 15 tys. euro dla kin z jednym ekranem do 50 tys. euro dla obiektów z 15 ekranami i więcej. Dwie trzecie tej kwoty można przeznaczyć na wsparcie niekrajowego repertuaru europejskiego, jedną trzecią - na wsparcie działań skierowanych do młodej widowni.

d157nnm

Film europejski

Wyraźnie określona jest także definicja filmu europejskiego. Zalicza się do tej kategorii filmy fabularne, w tym animacje, oraz dokumenty o minimalnym czasie trwania 60 minut. Dzieła te muszą być zrealizowane w większości przez producentów pochodzących z krajów uczestniczących w programie Media Plus oraz przy znaczącym udziale twórców pochodzących z tych państw.

Za europejskie uznaje się też produkcje państw, które ratyfikowały umowę o telewizji transgranicznej z Radą Europy, m.in. Szwajcarii, Turcji, Watykanu.

Wyłączone są filmy o charakterze reklamowym, pornograficznym lub propagujące rasizm i przemoc.

W programie Media uczestniczą: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Czechy, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy.

d157nnm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d157nnm
Więcej tematów