Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych rozpoczęte
Na stadionie warszawskiej Legii, w obecności ponad 20 tys. widzów, zapłonął Ogień Nadziei wcześniej zapalony w greckim mieście Aleksandropolis. Otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (ELIOS) dokonała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
18.09.2010 | aktual.: 18.09.2010 23:44
Na maszcie załopotała flaga Olimpiad Specjalnych, którą wniosły na płytę m.in. zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkiej atletyce Irena Szewińska oraz wicemistrzyni pekińskich igrzysk i mistrzyni świata w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska.
Przysięga składana od początku historii Olimpiad Specjalnych uchodzi za jedną z najbardziej wzruszających: Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku. Te słowa wypowiedzieli w imieniu polskich sportowców Rafał Mróz, a zagranicznych irlandzka badmintonistka.
Prezydent RP Bronisław Komorowski podkreślił, że jest to impreza szczególna, w której wszyscy są zwycięzcami. - Wy już zwyciężyliście wchodząc na arenę tych zawodów. - powiedział. Podziękował też tym wszystkim, którzy temu ogromnemu przedsięwzięciu oddali swe serca, poświęcając wiele czasu. Na uroczystości obecny był też m.in. były prezydent Lech Wałęsa.
Kilkuminutową owacją na stojąco publiczność zgotowała wkraczającej na płytę stadionu reprezentacji kraju, którą prowadził tercet Pierwszych Dam Polski: Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa.
- Siła sportu jest ogromna. On jest otwarty dla wszystkich, nie ma ograniczeń - podkreślił prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej Joseph Blatter, który przybył na Igrzyska wraz ze słynnym byłym piłkarzem, a później trenerem Holendrem Johanem Cruijffem.
W części artystycznej wystąpił zespół "Myslovitz". Reżyser spektaklu, mieszkający w Polsce Grek Jorgos Stylianou, odpowiedzialny m.in. za ostatnie festiwale piosenki w Opolu i Sopocie, z pewnością nie przewidział spontaniczności młodych sportowców, którzy opuścili swe miejsca i w mgnieniu oka zapełnili scenę. - Tego jeszcze w historii naszej grupy nie było - przyznał Artur Rojek.
Do 23 września niepełnosprawni intelektualnie zawodnicy rywalizować będą w dziewięciu dyscyplinach: bowlingu, lekkoatletyce, jeździe szybkiej na wrotkach, koszykówce, siedmioosobowej piłce nożnej kobiet, badmintonie, tenisie ziemnym i stołowym oraz trójboju siłowym.
Historia igrzysk rozpoczęła się w latach 60. ub. wieku. Ruch Olimpiad Specjalnych objął swoim zasięgiem 180 państw i ponad trzy miliony sportowców oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy.