Trwa ładowanie...
d3y57h1
16-01-2013 08:00

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok ws. krzyży w miejscu pracy

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ECHR) uznał prawo chrześcijan do noszenia symbolu wiary w miejscu pracy - donosi "Rzeczpospolita".

d3y57h1
d3y57h1

Jak pisze gazeta, bezprecedensowa sprawa przed ECHR rozpoczęła się na wniosek czworga brytyjskich chrześcijan, skarżących się, że naruszono ich prawa obywatelskie i pracownicze. Czwórka powodów straciła pracę z powodu noszenia widocznych symboli religijnych lub powoływania się na przekonania wypływające ze światopoglądu chrześcijańskiego. Wcześniej przegrali sprawy przeciwko swoim pracodawcom przed brytyjskimi sądami.

Sędziowie Trybunału uznali, że zakaz noszenia krzyżyka z powołaniem się na zasady ubioru w miejscu pracy narusza prawa osoby religijnej - czytamy w "Rz".

Zadowolony z wyroku jest też premier David Cameron, który już w trakcie debaty publicznej mówił, że "prawo do noszenia krzyża w miejscu pracy powinno być poszanowane".

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj