Europejski Instytut Technologiczny może powstać w Polsce
Są poważne szanse na to, by Europejski
Instytut Technologiczny (EIT), nowa inicjatywa Komisji
Europejskiej, powstał na terenie Polski - poinformował minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber. Jak tymczasem
dowiedziała się PAP, oficjalne zainteresowanie utworzeniem EIT
zgłosiły Węgry.
24.02.2005 | aktual.: 24.02.2005 19:50
Propozycję, by EIT - placówka wzorowana na słynnym amerykańskim Massachusetts Institute of Technology (MIT) - powstał na terenie Węgier zgłosił w poniedziałek Radzie ds. Ogólnych UE węgierski szef resortu nauki.
Jak poinformował minister Kleiber, Ministerstwo Nauki i Informatyzacji (MNiI) jest bardzo zainteresowane koncepcją EIT, ale nie zgłosiło jeszcze do UE oficjalnego wniosku o utworzenie tego instytutu na terenie Polski. Jego zdaniem, węgierska propozycja nie zmniejsza szans Polski w międzynarodowej rywalizacji o Instytut.
Minister przyznał, że projektem EIT zainteresowane są wszystkie nowe kraje członkowskie UE. Tu jednak nie obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Sprawa jest bardzo poważna i trzeba się do niej dobrze przygotować - zaznaczył.
Kleiber poinformował, że MNiI przygotowuje się do złożenia do UE wniosku o utworzenie EIT w Polsce i może to nastąpić w najbliższych kilku tygodniach.
W piątek we Wrocławiu minister Kleiber weźmie udział w posiedzeniu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), na którym ma być omawiana kwestia starań o utworzenie EIT na terenie Polski.
Po tym spotkaniu chcę sobie wyrobić pogląd, ile inicjatyw polskich wchodzi tutaj w grę - powiedział PAP Kleiber. - Wtedy spróbujemy zdecydować, w jakiej formie przedstawimy UE naszą propozycję: czy w formie wstępnej deklaracji dobitnej, ale mało konkretnej, czy też spróbujemy ją opóźnić o parę tygodni, ale przygotować projekt bardziej konkretny.
MNiI uspokaja, że przedstawione przez przewodniczącego KE Jose Manuela Durao Barroso plany utworzenia EIT to na razie polityczna idea Komisji i nie ma jeszcze żadnej oficjalnej decyzji w tej sprawie.
Zdaniem wiceministra nauki, Jerzego Langera, Polska ma poważne atuty w międzynarodowej rywalizacji o Instytut. Mamy najlepsze środowisko naukowe wśród nowych krajów członkowskich, zwłaszcza jeśli chodzi o badania podstawowe - ocenił minister.
Drugim atutem Polski jest, według Langera, "ogromny potencjał intelektualny" tkwiący w dwóch milionach naszych studentów.
Jak podkreślił Langer, MNiI zamierza intensywnie mobilizować i wspierać polskie środowiska akademickie i samorządowe w zabiegach o utworzenie EIT w Polsce.