Trwa ładowanie...
18-11-2013 08:08

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Niedługo wiele szczepów bakterii może być opornych na większość antybiotyków - alarmują eksperci. 18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. W tym roku jest on poświęcony samoleczeniu, które jest jednym z głównych powodów wzrastającej oporności na antybiotyki wielu infekcji bakteryjnych.

Europejski Dzień Wiedzy o AntybiotykachŹródło: Jupiterimages
d13014h
d13014h

Specjaliści zwracają uwagę, że pacjenci często leczą się na własną rękę. Nadużywają antybiotyków, mimo iż są one dostępne wyłącznie na receptę, bowiem zażywają te, które pozostały im z poprzedniej kuracji. Często nie przyjmują tych leków w odpowiedniej dawce, o określonej porze i przez zalecany okres. Błędnie traktują ustąpienie objawów jako wyleczenie choroby i przerywają leczenie. Wtedy drobnoustroje, które nie zostały zniszczone, zaczynają się intensywnie namnażać i może dojść do nawrotu objawów, przy czym te bakterie które przeżyły, stają się oporne na lek.

Nie bez znaczenia jest też fakt, iż lekarze często ulegają naciskom pacjentów, domagających się skutecznego antybiotyku. W efekcie leki te są w wielu przypadkach przepisywane niepotrzebnie, choćby na zakażenia wirusowe, na które nie działają, na przykład przeziębienie, grypę, czy zapalenie gardła. Przykładowo w ostatnich latach antybiotyk był przepisywany 60 procentom pacjentów, którzy zgłosili się z powodu dolegliwości związanych z bólem gardła, podczas gdy rzeczywiście lek taki powinno otrzymać zaledwie 10 procent z nich. Edukacyjny wymiar obchodów Dnia Wiedzy o Antybiotykach dotyczy zatem nie tylko pacjentów, ale również lekarzy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, jeśli nie zostaną podjęte konkretne działania zapobiegające nadużywaniu tej grupy leków, grozi nam powrót do ery przedantybiotykowej, w której niemożliwe będzie wykonywanie wielu zabiegów takich jak operacje ortopedyczne, czy przeszczepy narządów.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach został ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską na wniosek Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Antybiotyki to grupa leków, mających zdolność niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu. Antybiotyki nie działają - lub działają w znikomy sposób - na zdrowe komórki organizmu. Początkowo otrzymywane były z hodowli grzybów czy bakterii, obecnie wiele z nich wytwarza się sztucznie.

d13014h

Pierwsze antybiotyki powstały na bazie penicyliny, odkrytej 1928 przez Alexandra Fleminga. Od tego czasu naukowcy opracowali ponad 150 antybiotyków, które uratowały życie setek milionów ludzi i drastycznie ograniczyły liczbę zgonów na skutek zapalenia płuc, zapalenia jelit, biegunki, błonicy i wielu innych infekcji.

Mechanizm działania tych leków jest różny: niektóre uszkadzają błonę komórkową bakterii, powodując rozpad komórki, na przykład penicylina, inne hamują syntezę białka przez bakterię i tym samym uniemożliwiają jej wzrost i podział, na przykład tetracykliny, makrolidy.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj