Europejska sieć "Pamięć i Solidarność"
Europejskie instytucje kulturalne będą współpracować w dziedzinie upowszechniania wiedzy o historii XX wieku. Deklarację o powołaniu sieci instytucji "Pamięć i Solidarność" podpisali na Zamku Królewskim w Warszawie ministrowie kultury Polski, Niemiec, Słowacji i Węgier.
Z ideą powołania międzynarodowej sieci instytucji wystapiła pełnomocnik rządu Niemiec do spraw kultury i mediów, Christina Weiss. Instytucje w ramach stworzonej sieci miałyby współpracować przy dokumentowaniu i upamiętnianiu wydarzeń związanych z historią Europy środkowo-wschodniej, w tym zagadnieniami przymusowych migracji podczas II wojny światowej.
Podpisanie dokumentu poprzedziło szereg spotkań przedstawicieli Polski, Niemiec, Słowacji, Węgier i Austrii, a także przedstawcieli ambasady Czech, w roli obserwatora. Ideą powstania sieci instytucji wyraziła zainteresowanie również ambasada Rosji i Ukrainy.
Główny sekretariat sieci będzie się mieścił w Warszawie. Pełnomocnikiem polskiego ministra kultury do spraw sieci "Pamięć i Solidarność" będzie sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.