ŚwiatEuropejska polityka bezpieczeństwa z USA i Rosją

Europejska polityka bezpieczeństwa z USA i Rosją

W działaniach na rzecz bezpieczeństwa Europa musi współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i z Rosją - uważa były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker. Mówił o tym w środę w Warszawie podczas panelu "Pomyśleć Europę od nowa. Rozumieć historię - budować przyszłość".

Europejska polityka bezpieczeństwa z USA i Rosją
Źródło zdjęć: © PAP

16.09.2009 | aktual.: 16.09.2009 22:19

- Jestem głęboko przekonany, że obecnie nie może w ogóle istnieć żadna izolowana polityka bezpieczeństwa. Nasza polityka bezpieczeństwa wiąże się z Amerykanami i z NATO - mówił von Weizsaecker. Jednocześnie zaznaczył, że obecna administracja amerykańska podejmuje kroki na rzecz wspólnej polityki bezpieczeństwa z ewentualnym udziałem Rosji.

- Jeśli chcemy wspierać prezydenta Baracka Obamę, powinniśmy poważnie traktować to, co on mówi i to na ile on jest przekonany, że dla naszej polityki bezpieczeństwa konieczna jest współpraca z Rosją - dodał były prezydent Niemiec.

Przypomniał, że w lipcu podczas spotkania w Moskwie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji przyjęto wiele ustaleń w sprawie bezpieczeństwa międzynarodowego. - Nie chodzi tylko o redukcję broni atomowej, kontynuację porozumień w sprawie broni konwencjonalnej, czy też kwestię zaprzestania eksperymentów z bronią atomową w przestrzeni kosmicznej - powiedział von Weizsaecker.

Pytany, czy Niemcy mogą pomóc Polsce w ułożeniu stosunków z Rosją, były prezydent Niemiec zadeklarował, że jeśli jego kraj może pomóc, to będzie starał się to zrobić.

Drugi panelista - były minister spraw zagranicznych, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski podkreślił, że najlepszą pomocą w naszych stosunkach z Rosją jest pogłębianie stosunków polsko-niemieckich. Jak mówił, dobre polsko-niemieckie stosunki gospodarcze, techniczne, wojskowe, kulturalne, naukowe i społeczne są dla Rosji faktem znanym. - Tak jak faktem znanym w Rosji są wszystkie ich zakłócenia - dodał.

Bartoszewski podkreślił, że wszystkie państwa Unii Europejskiej są rodziną i powinny się traktować tak jak w prawdziwej rodzinie. Te stosunki powinny mieć pierwszeństwo przed stosunkami z państwami spoza Unii - zaznaczył Bartoszewski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)