Europejczycy chcą żyć wiecznie
Europejczycy pozazdrościli innym długo
żyjącym nacjom. Naukowcy z 25 ośrodków połączyli siły, bo chcą
odkryć tajemnicę długowieczności - zawiadamia "Nowy Dzień".
13.01.2006 | aktual.: 13.01.2006 07:13
Badają wiekowe rodzeństwa w nadziei, że znajdą gen zapewniający dożywanie sędziwego wieku. Chcemy znaleźć to coś, co powoduje, że ludzie mają długie i względnie zdrowe życie - mówi prof. Ewa Sikora z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Być może uda nam się znaleźć decydujący o tym zestaw genów. Tu nie tylko chodzi o zaspokojenie naukowej ciekawości, ale również stworzenie nadziei na bardziej komfortową starość dla każdego z nas - zaznacza.
Badacze każdego seniora wypytują o stan zdrowia, tryb życia, nałogi i przebyte choroby. Odnotowują też, w jakim środowisku żyją długowieczne rodzeństwa, bo to aż w jednej trzeciej decyduje o długości życia - dodaje gazeta. Pobierają również krew, z której izolują DNA. Za dwa lata zaczną porównywać geny staruszków z 11 krajów Europy.
Zgodę na udział w eksperymencie wyraziło 150 długowiecznych krewnych z Polski. Dwie siostry z Warszawy - Marianna Nawrot (90 lat) i Stanisława Bilinkiewicz (94 lata) zostały już przebadane. Obie są samodzielne. Mają świetny słuch i pamięć. Podkreślają, że w ich rodzinie wszyscy długo żyli. Dla mnie ten eksperyment to zabawa. Przychodzą lekarze, krew pobierają, ważą, mierzą i zadają mnóstwo pytań - przyznaje na łamach "Nowego Dnia" z uśmiechem pani Marianna. Niech szukają tych supergenów, może je znajdą i wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie. (PAP)