Europaszport pomoże w poszukiwaniu pracy
Unia Europejska zainaugurowała program Europass - europaszport, który ma pomóc Europejczykom w
znajdowaniu pracy w całej Europie dzięki jednolitemu formatowi
dokumentów składanych przez internet.
"Naszym celem jest, aby do 2010 roku trzy miliony obywateli krajów UE posługiwało się już europaszportem i w ten sposób poprawiło swoją pozycję na europejskim rynku pracy" - powiedział komisarz ds. edukacji UE Jan Figel.
Europaszport to komplet pięciu ujednoliconych dokumentów, jednakowych dla wszystkich krajów członkowskich UE. Takie portfolio zawiera:
- życiorys, czyli ujednolicony format CV z informacjami na temat posiadanych kwalifikacji i kompetencji. Jednolity europejski wzór dostępny jest na stronach internetowych Europejskiego Biura Doboru Personelu EPSO;
- MobilPAss - dokument, w którym potwierdzane będą okresy nauki i staże odbyte za granicą;
- świadectwo ukończenia studiów wyższych lub zawodowych, czyli tzw. suplement do dyplomu. Absolwenci będą, poczynając od tego roku otrzymywać nowy dyplom ukończenia studiów złożony z samego dyplomu i suplementu, w którym zawarte będą szersze informacje na temat np. poziomu wykształcenia czy programu kształcenia;
- portfolio językowe, zawierające informacje na temat znajomości języków obcych;
- suplement do świadectwa (dla tych, którzy nie mają wyższego wykształcenia) - dokument wydawany wraz ze świadectwem potwierdzającym odbyte kształcenie i szkolenie zawodowe.
W przyszłości europaszport będzie zawierać ponadto szczegółowy opis umiejętności komputerowych. Narodowe Agencje Europassu, które odpowiedzialne będą za promowanie oraz koordynację działań związanych z jego funkcjonowaniem, będą również oferować papierową wersję dokumentów.
W lutym 2004 roku na posiedzeniu Ministrów Edukacji państw członkowskich UE i państw przystępujących ustalono, że w obliczu rozszerzenia UE i swobodnego przepływu osób na terenie Wspólnoty, należy uprościć procedurę we wzajemnym uznawaniu kwalifikacji zawodowych i edukacyjnych pracowników. Tym uproszczeniem ma być właśnie "zawodowy paszport" - Europass, który będzie służył przejrzystości kwalifikacji oraz kompetencji wszystkich pracowników zjednoczonej Europy.
14 grudnia 2004 r. Europass został zatwierdzony przez Parlament Europejski. Już można starać się o jego wydanie.