Europa przeciw terroryzmowi
Udostepnienie baz danych, działania na rzecz umocnienia europejskiej policji - Europolu - i wspólna obrona zewnętrznych granic Unii - to uzgodnienia, jakie zapadły w Wiedniu na konferencji ministrów spraw
wewnętrznych 10 krajów Europy, w tym Polski.
16.04.2004 | aktual.: 16.04.2004 20:56
W konferencji uczestniczyli ministrowie lub wiceministrowie spraw wewnętrznych grupy G-5, która zrzesza pięć najważniejszych krajów Unii Europejskiej: Francję, Hiszpanię (tym razem nie była reprezentowana), Niemcy, Wielką Brytanię i Włochy, a także reprezentanci Grupy Salzburskiej, skupiającej Austrię, Słowację, Słowenię, Czechy, Węgry oraz Polskę, którą reprezentował minister Józef Oleksy.
Oleksy poinformował, że w kwietniu odbędą się w Polsce: Europejski Szczyt Gospodarczy (w Warszawie) i Marsz Żywych (w Oświęcimiu). Zapowiedział, że polskie służby dokonają wystarczającego zabezpieczenia tych imprez. Informując uczestników wiedeńskiej konferencji o Szczycie, minister Oleksy prosił ich o wszelkie informacje i sygnały o ewentualnych zagrożeniach, którym można by zapobiec.
Polski minister jest zdania, że w związku z poszerzeniem Unii Europejskiej o nowe kraje, powinno również nastąpić poszerzenie grupy G-5.
Ministrowie, którzy uczestniczyli w konferencji, odnieśli się do nagrania, wyemitowanego w czwartek przez telewizję Al-Arabija. W nagraniu domniemany Osama bin Laden, najbardziej poszukiwany terrorysta na świecie, zaproponował krajom europejskim pokój, jeśli przestaną atakować muzułmanów. W ciągu trwającego trzy miesiące rozejmu kraje te miałyby wycofać się militarnie ze świata islamskiego. Ministrowie podkreślali, że wypowiedź szefa Al-Kaidy jest próbą podzielenia Europy, ale odpowiedzią na nią będzie jedność. "Sens naszego spotkania to mobilizacja sił" - podkreślali.