Eurodeputowani LPR: działania Powiernictwa Pruskiego to próby zakłamywania historii
Działania Powiernictwa Pruskiego (PP) to
próby zakłamywania historii i rewizji porządku prawnego - uważa
trzech eurodeputowanych LPR: Sylwester Chruszcz, Maciej Giertych i
Bernard Wojciechowski. Pismo w tej sprawie skierowali do
Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Rady Europy.
Powiernictwo Pruskie to prywatna spółka z siedzibą w Dusseldorfie, która domaga się odszkodowań bądź zwrotu majątków dla przesiedlonych Niemców. W listopadzie 2006 r. PP skierowało do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu 22 pozwy przeciwko Polsce. Krytycznie o pozwach wypowiedziały się polskie władze oraz politycy największych ugrupowań politycznych.
Wnioski Powiernictwa Pruskiego są - według eurodeputowanych LPR - całkowicie bezzasadne i nie służą dobrze stosunkom polsko- niemieckim.
Zdaniem eurodeputowanych LPR, Trybunał nie powinien rozpatrywać pozwów Powiernictwa, ponieważ ich adresatem powinien być niemiecki rząd. Argumentowali oni, że "to Niemcy byli autorami koncepcji masowej eksterminacji ludności Europy i twórcami obozów zagłady, w których ginęły miliony niewinnych ofiar".
"Obecne roszczenia niektórych środowisk niemieckich, a także przedstawianie opinii światowej Polaków jako współwinnych II wojny jest nie do zaakceptowania" - napisali Chruszcz, Giertych i Wojciechowski.
Ich zdaniem, żądania odszkodowawcze wobec Polski są "tym bardziej niedorzeczne", że o wysiedleniu Niemców z polskich ziem zdecydowały Stany Zjednoczone, ZSRR i Wielka Brytania.
Decyzje dotyczące wysiedleń Niemców zapadły podczas Konferencji Poczdamskiej (lipiec-sierpień 1945 r.), na której mocarstwa sojusznicze: USA, Wielka Brytania i ZSRR ustaliły granice państw i powojenny porządek w Europie.
Przedstawiciele mocarstw ustalili m.in., że Polska będzie zarządzać ziemiami na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej oraz częścią Prus Wschodnich. ZSRR otrzymał część Prus Wschodnich z Królewcem. Jednocześnie wielkie mocarstwa podjęły decyzję o wysiedleniu ludności niemieckiej z ziem, które przyznano Polsce (a także z Czechosłowacji i Węgier).