Eurobarometr: mniej się boimy zmian klimatycznych niż inni obywatele UE
Polacy, choć deklarują przewiązanie do idei ochrony środowiska, mniej martwią się zmianami klimatycznymi niż reszta obywateli UE - wynika z badań Eurobarometr.
Walka z globalnym ociepleniem klimatu to jeden z głównych tematów trwającego w Brukseli szczytu Unii Europejskiej.
Zaledwie co dziesiąty Polak deklaruje, że zmiany klimatyczne to pierwsze, co przychodzi mu na myśl, kiedy słyszy słowo "środowisko". Co piąty myśli: "zanieczyszczenie w miastach", a co czwarty: "zielone, piękne krajobrazy".
Zmiany klimatyczne martwią 47% Polaków, tymczasem średnio w UE jest to powód do troski dla 57% obywateli.
45% Polaków myśli z przejęciem o zanieczyszczeniu wód, a 41% - o rosnącej liczbie odpadów.
Mimo to Polacy rzadziej decydują się na konkretne kroki, by chronić środowisko. Na segregację śmieci w celu recyklingu zdecydowało się 44% Polaków (w UE średnio 59% obywateli). 37% wymieniło zwykłe żarówki na energooszczędne albo kupiło zużywający mnie prądu sprzęt AGD (w UE 47%), a 32 proc. (w UE 37%) zaczęło oszczędzać wodę. Zużycie niepotrzebnych opakowań czy plastikowych torebek ograniczyło 20% Polaków (30% w UE).
Jednocześnie ponad trzy czwarte Polaków, podobnie jak reszta obywateli UE, deklaruje, że jest gotowych kupować bardziej przyjazne środowisku produkty, nawet jeśli mają być odrobinę droższe.
Dwie trzecie, tyle samo co ogółem w UE, uważa, że decyzje w sprawie ochrony środowiska powinny być podejmowane na poziomie unijnym. Przy czym aż 42% Polaków opowiada się za surowszymi karami finansowymi dla tych, którzy łamią przyjęte normy.
Większość Europejczyków twierdzi, że Unia Europejska powinna więcej robić dla środowiska naturalnego i że decyzje dotyczące środowiska naturalnego powinny zapadać na szczeblu UE - cieszył się komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.
Według ankietowanych Polaków najbardziej wiarygodnym źródłem informacji dotyczących ochrony środowiska, są organizacje ekologiczne, naukowcy i telewizja.
Michał Kot