PolskaEuro 2012 na Stadionie X-lecia - kupcy koło Dworca Wileńskiego?

Euro 2012 na Stadionie X‑lecia - kupcy koło Dworca Wileńskiego?

Kupcy ze Stadionu X-lecia w Warszawie podtrzymali propozycję przeniesienia handlu na tereny przy Dworcu Wschodnim. Kupcom zaproponowano też trzy inne działki, gdzie mogli by się przenieść - poinformował wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak.

08.05.2007 | aktual.: 08.05.2007 18:45

W ratuszu odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie. Kupcy muszą opuścić Stadion X-lecia do 30 czerwca - wtedy wygasa umowa dzierżawy Centralnego Ośrodka Sportu (COS) z firmą Damis, która w 1989 r. założyła tam "Jarmark Europa". Teren, na którym znajduje się stadion (ok. 30 ha), należy do Skarbu Państwa a zarządza nim COS. Pod koniec kwietnia ratusz wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, na którym powstanie Stadion Narodowy.

Jak powiedział po spotkaniu z przedstawicielami kupców Jakubiak, podtrzymali oni chęć przejęcia działki przy ul. Kijowskiej w okolicach Dworca Wschodniego. Teren o powierzchni kilkunastu hektarów należy do Skarbu Państwa. Decyzja, czy kupcy tam będą, zależy od Polskich Kolei Państwowych - dodał.

Jakubiak poinformował też, że w poniedziałek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wystąpiła do premiera Jarosława Kaczyńskiego z prośbą "o zainteresowanie się tą sprawą".

Kupcom zaproponowano też trzy inne działki. Dwie z nich - na Białołęce - należą do miasta: przy ul. Świderskiej i ul. Marywilskiej. Trzecia - to propozycja przedstawicieli wojewody mazowieckiego: przy ul. Instalatorów na Ochocie.

Jesteśmy wszyscy zadowoleni po dzisiejszym dniu, bo przedstawiono nam konkrety - powiedział po spotkaniu prezes firmy Damis Bogdan Tomaszewski. Jego zdaniem, trudno będzie uzyskać teren przy ul. Kijowskiej. Inne tereny są sprzyjające, ale trudne do handlu, dlatego musimy się zastanowić - dodał.

Musimy zobaczyć co najbardziej nam odpowiada. Może się okazać, że przygotowanie działki przy ul. Kijowskiej - gdyby prezes PKP zgodził się ją wydzierżawić - będzie trwało, a przecież wiecie, że nie mamy czasu - podkreślił Tomaszewski.

Jak powiedział wiceprezes Polskiego Klubu Gospodarczego, zrzeszającego kupców "Jarmarku Europa", Cezary Bunkiewicz, działki przy ul. Świderskiej i ul. Marwilskiej to tereny po byłej fabryce domów, gdzie można zaadaptować na potrzeby handlu budynki i hale produkcyjne. Musimy po prostu obejrzeć to i wybrać jakąś propozycję, którą będziemy mogli naszym kupcom zaproponować - dodał.

Na wynik wtorkowych rozmów przed ratuszem przy ul. Miodowej oczekiwało około 100 osób, głównie kupców ze Stadionu X-lecia. Są oni podzieleni co do nowych propozycji. Część nie wyobraża sobie przeniesienia w inne miejsce niż na teren przy Dworcu Wschodnim.

Stadion X-lecia to największy warszawski obiekt sportowy, który obecnie jest wykorzystywany do celów handlowych jako bazar - jeden z największych w Europie. Jeszcze w latach 80. odbywały się tam najważniejsze imprezy sportowe w kraju. Stadion był także wykorzystywany do celów kulturalnych i propagandowych: odbywały się na nim m.in. koncerty, dożynki i uroczyste obchody ważnych dla PRL rocznic.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)