Trwa ładowanie...
17-10-2013 16:03

ETPC zbada skargę ws. domniemanych więzień CIA w Polsce w grudniu

2 i 3 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zbada skargi na Polskę, złożone przez dwóch pokrzywdzonych ze śledztwa ws. domniemanych więzień CIA w Polsce. Twierdzą oni, że byli przetrzymywani m.in. w naszym kraju. MSZ chce odrzucenia skarg.

ETPC zbada skargę ws. domniemanych więzień CIA w Polsce w grudniuŹródło: AFP, fot: Patrick Hertzog
d2qvtcb
d2qvtcb

Informację, podaną przez "Panoramę" TVP2, potwierdził PAP mec. Bartłomiej Jankowski, pełnomocnik jednego z pokrzywdzonych, Palestyńczyka Abu Zubaidy. On i drugi pokrzywdzony Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri zaskarżyli do Strasburga przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa w sprawie więzień CIA.

Pytany, czy liczy na jawną rozprawę w ETPC, mec. Jankowski odparł: - Postrzegamy w jawności postępowania szczególną szansę naszego klienta, który od 10 lat przebywa w obozie Guantanamo bez zarzutu.

Powodów do wyłączenia jawności przez ETPC nie widzi dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która monitoruje całą sprawę. Dodał, że Trybunał mniej niż raz w roku decyduje się w "polskich sprawach" na rozprawę z bezpośrednim udziałem stron.

Trybunał powinien odrzucić skargi, bo wciąż toczy się krajowe śledztwo dotyczące więzień CIA - wskazało MSZ w stanowisku dla Strasburga.

d2qvtcb

W prowadzonym od sierpnia 2008 r. śledztwie polska prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Media informowały, że zarzuty w tej sprawie usłyszał b. szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski - oficjalnie nikt tego nigdy nie potwierdził. W lutym 2012 r. śledztwo prowadzone początkowo w Warszawie, przekazano Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.

Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

d2qvtcb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qvtcb
Więcej tematów