Etna wybuchła. Opublikowano niesamowite wideo
Etna jest największym aktywnym wulkanem w Europie. Obecną erupcję poprzedziło kilkanaście wstrząsów sejsmicznych. Z jej krateru wydostały się lawa i kłęby gęstego dymu.
Zanim doszło do wybuchu Etny, sejsmografy odnotowały 17 wstrząsów. Najsilniejszy z nich miał miejsce tuż przed erupcją i miał siłę 2,7 stopnia w skali Richtera. Warto podkreślić, że ostatni wybuch Etny miał miejsce w kwietniu tego roku.
O erupcji Etny na bieżąco informuje włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Naukowcom udało się już ustalić, że lawa wydostaje się na powierzchnię z dwóch szczelin.
Grudniowa erupcja należy do niezwykle efektownych. Lokalne włoskie media informują, że wybuch było widać nawet z Kalabrii.
Etna wybuchła. W przeszłości bywała niebezpieczna
To nie pierwszy raz, kiedy Etna wybuchła. Największy i najwyższy wulkan w Europie mocno dał o sobie znać m.in. w 2017 roku. Wówczas z powodu erupcji ucierpiało 10 osób, w tym ekipa dziennikarzy BBC.
Szacuje się, że Etna ma obecnie ok. 3340 m n.p.m. wysokości. Jednak wysokość wulkanu uzależniona jest od erupcji. Zdarza się, że jest on wyższy, a niekiedy maleje. Z dotychczasowych badań wynika, że w 1865 roku wysokość Etny wynosiła ok. 3390 m n.p.m. Nigdy później jej wierzchołek nie był tak wysoki. Naukowcy szacują, że na przestrzeni ponad 3500 lat Etna wybuchała już 200 razy.
Na części obszaru wulkanu utworzono teren chroniony. Znajdują się tam liczne jaskinie utworzone przez stygnącą lawę. Jamy te pełnią różne funkcje. Są grobowcami, magazynami do przechowywania śniegu, lub schronieniami dla turystów. Od 2013 roku Etna jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Tegoroczną erupcję udało się uwiecznić na zdjęciach i nagraniach. Trzeba przyznać, że obraz wypływającej lawy robi ogromne wrażenie.
Źródło: Volcan Discovery, Catania Today