Trwa ładowanie...

Etapy odmrażania gospodarki. Zmiany od 18 maja

Zgodnie z rządowymi decyzjami, od poniedziałku 18 maja wchodzi w życie kolejny etap odmrażania gospodarki. Zmiany dotyczą salonów fryzjerskich i kosmetycznych, otwarcia restauracji, edukacji czy transportu.

Etapy odmrażania gospodarki. Zmiany od 18 majaŹródło: Pixabay
d37iy08
d37iy08

Od poniedziałku 18 maja działalność wznowić mogą salony fryzjerskie i kosmetyczne, restauracje czy "wyspy" w galeriach handlowych. Zgodę na takie działania wydał rząd, który w rozporządzeniu przekazał obowiązujące zasady. Ich działalność będzie jednak ograniczona, co ma zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Odmrażanie gospodarki. Otwarcie restauracji i salonów fryzjerskich

Na to czekali klienci i przedsiębiorcy. Restauracje dotychczas mogły działać jedynie sprzedając dania na wynos. Nie mogły za to przyjmować gości. To ma się zmienić od poniedziałku 18 maja, ale zastosowane mają być specjalne reguły.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

 • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
 • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
 • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
 • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
 • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.
d37iy08

Rząd opublikował też specjalne zalecenia dotyczące działalności salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Oto część z nich:

 • obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
 • używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
 • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Odmrażanie gospodarki. Zmiany w edukacji

Zmianie ulegnie obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych,rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Kolejne etapy zmian w edukacji mają obowiązywać od 25 maja i 1 czerwca. Dotyczą one zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz konsultacji w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

d37iy08

Odmrażanie gospodarki. Zmiany w transporcie publicznym

Rząd zdecydował o podwyższeniu limitu pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Mogą zostać przy obecnych regułach (tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących w pojazdach) lub wprowadzić zmianę, według której z transportu publicznego będzie mogło korzystać tyle osób, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Odmrażanie gospodarki. Zmiany w sporcie

Rządzący wprowadzili też zmiany w sporcie. Dopuszczalna będzie organizacja treningów w halach. Równocześnie będzie mogło w nich ćwiczyć:

 • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
 • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
 • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
 • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).
d37iy08

W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

18 maja w poniedziałek zwiększony zostanie limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

 • na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
 • na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).
d37iy08

Odmrażanie gospodarki. Zmiany w kulturze

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.:

 • działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
 • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
 • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
 • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
 • wznowienie prób i ćwiczeń.

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d37iy08
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37iy08
Więcej tematów