PolskaEsperantyści świętują urodziny Zamenhofa

Esperantyści świętują urodziny Zamenhofa

W Białymstoku rozpoczęły się trzydniowe obchody 146. rocznicy urodzin twórcy esperanto Ludwika
Zamenhofa, zorganizowane przez tamtejszych miłośników esperanto.
Przyjechali na nie także esperantyści z innych miast Polski.

Do niedzieli zaplanowano okolicznościowe spotkania i prelekcje, a nawet nabożeństwo w języku esperanto, poprzedzone złożeniem kwiatów przy pomniku Zamenhofa. Obchody zakończy niedzielna wycieczka do Drohiczyna, gdzie w 1999 r. esperantyści wręczyli papieżowi Janowi Pawłowi II Medal Tolerancji.

Doroczne obchody organizuje Białostockie Towarzystwo Esperantystów (BTE) i Fundacja im. Ludwika Zamenhofa, które od lat starają się nie tylko upamiętniać urodzonego w Białymstoku Zamenhofa, ale także popularyzować międzynarodowy język, który stworzył. Esperantyści szacują, że na całym świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Ludwika Zamenhofa lub nazwę esperanto. Swoje organizacje mają w ponad stu krajach.

W Białymstoku grono aktywnych esperantystów liczy około pięćdziesięciu osób. Prezes BTE Elżbieta Karczewska uważa, że zainteresowanie nauką esperanto nie słabnie. Rokrocznie na organizowane przez Towarzystwo kursy podstawowe tego języka uczęszcza w Białymstoku dwadzieścia nowych osób.

I potem te osoby już same kontynuują naukę, przede wszystkim w Internecie - powiedziała. Powołując się na badania prowadzone w sieci dodała, że pod względem liczby zarejestrowanych stron, esperanto jest w internecie drugim językiem pod względem popularności, po języku angielskim.

Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 r. w Białymstoku. W liczącym wówczas zaledwie 30 tys. mieszkańców mieście spędził dzieciństwo, dorastając w społeczeństwie zróżnicowanym kulturowo, bo składającym się z Polaków, Żydów, Rosjan, Niemców i Białorusinów. Tam wpadł na pomysł stworzenia dla nich jednego wspólnego języka bo uważał, że właśnie różnorodność językowa jest jedną z głównych przyczyn wrogości.

Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego stworzonego na podstawie już istniejących. W publikacjach używał dwunastu pseudonimów, z których najbardziej znanym był właśnie "Esperanto". Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)