Trwa ładowanie...
23-05-2011 17:45

Erupcja tego wulkanu kosztowała ponad 3,5 mld euro

Erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjoell w kwietniu 2010 r., która spowodowała częściowe lub całkowite zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej, kosztowała gospodarkę światową ok. 3,5 mld euro - podała firma konsultingowa Oxford Economics.

Erupcja tego wulkanu kosztowała ponad 3,5 mld euroŹródło: AP, fot: Carolyn Kaster
d3y57h1
d3y57h1

Chmury pyłu wulkanicznego spowodowały największe zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej w czasach pokoju. Anulowano ponad 100 tys. lotów, a ponad 8 mln pasażerów utknęło na lotniskach.

Oxford Economics oszacowało skutki tego wydarzenia dla gospodarki światowej na 3,53 mld euro, z czego 3,31 mld przypada na jeden tydzień: od 15 do 21 kwietnia, gdy niemal cała europejska przestrzeń powietrzna była zamknięta.

Według badania, które zamówił Airbus, składają się na to w największym stopniu straty sektora lotniczego (pasażerów i przewoźników) wynoszące 1,83 mld euro.

Sektor turystyczny stracił natomiast 1,13 mld euro. Przede wszystkim dotyczy to hoteli i restauracji. Straty w sferze produkcji - m.in. na skutek unieruchomienia pracowników - Oxford Economics oszacował na 346 mln euro.

d3y57h1

Ze swej strony Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) oszacowało straty przewoźników lotniczych na ok. 1,2 mld euro.

W apogeum kryzysu - w niedzielę 18 i w poniedziałek 19 kwietnia - anulowano dziennie blisko 19 tys. lotów. Najbardziej ucierpieli pasażerowie zablokowani na lotniskach w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, ale największe straty zanotowano w połączeniach transatlantyckich - dodała IATA.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj