WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Erland Josephson nie żyje

Szwedzki aktor Erland Josephson, który wystąpił w ponad 40 filmach legendarnego Ingmara Bergmana, zmarł w sobotę w wieku 88 lat w szpitalu w Sztokholmie. Od dawna chorował na chorobę Parkinsona - poinformowała rzeczniczka Królewskiego Teatru Dramatycznego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Erland Josephson
Erland Josephson (AP, Fot: Kerstin Carlsson)
WP

Josephson był aktorem najdłużej współpracującym z Ingmarem Bergmanem, którego poznał, kiedy miał 16 lat i występował jako aktor amator w wystawianym przez reżysera "Kupcu weneckim".

Nigdy nie studiował w szkole aktorskiej, ale pojawiał się w latach 1940. i 1950. na scenie w reżyserowanych przez Bergmana sztukach. W 1946 roku wystąpił w pomniejszej roli w filmie "Deszcz pada na naszą miłość". W końcu lat 1950. wystąpił w większych rolach - w "U progu życia" i w "Twarzy".

Rozgłos przyniosły mu dopiero "Sceny z życia małżeńskiego" z 1973 roku, w których grał z Liv Ullmann. Odtąd pojawiał się w różnych filmach zagranicznych, m.in. jako Friedrich Nietzsche w filmie "Poza dobrem i złem" Liliany Cavani. Wystąpił także w filmach Andrieja Tarkowskiego z lat 1980., "Nostalgii" i "Ofiarowaniu".

WP

W latach 1970. zagrał u Bergmana w "Szeptach i krzykach", "Twarzą w twarz", "Jesiennej sonacie" i "Fanny i Aleksandrze".

Opublikował również kilka powieści i książek autobiograficznych, dwa zbiory wierszy i około 40 scenariuszy teatralnych, filmowych, radiowych i telewizyjnych. W latach 1966-75 był szefem Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie, a od 1975 roku po lata 1990. - dyrektorem Szwedzkiego Instytutu Filmowego.

Polub WP Wiadomości
WP
WP