EQUAL dla odrzuconych
Przed dwoma miesiącami Fundacja Fundusz Współpracy ogłosiła konkurs na projekty, które mają być realizowane w ramach tak zwanej ,inicjatywy wspólnotowej" EQUAL. Ten program Europejskiego Funduszu Społecznego ma tworzyć i promować nowe formy zwalczania przeszkód na rynku pracy, w tym szczególnie wszelkiej dyskryminacji i nierówności. Do 2 sierpnia w Małopolsce takich propozycji wpłynęło 11, z czego 6 przeszło sito weryfikacji i zostało zatwierdzonych przez Zarząd Województwa.
O pracę najtrudniej kobietom, osobom niepełnosprawnym, mieszkańcom wsi i przedstawicielom mniejszości romskiej. Dotychczasowe zabiegi w tych sprawach dają efekty co najwyżej mierne, potrzebne są więc nowe pomysły, które miały zgłaszać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy zespoły różnych instytucji i organizacji pozarządowych.
Wśród sześciu projektów szczególnie zwraca uwagę program ograniczania bezrobocia m.in. poprzez ,zatrudnienie wspierane" osób, które zagrożone są całkowitym wykluczeniem społecznym. Inicjatorem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej przy współudziale gmin Wieprz i Mogilany, Małopolskiego Związku Pracodawców, Instytutu Socjologii UJ oraz fundacji Hamlet zajmującej się niepełnosprawnymi.
Inny ciekawy pomysł to program Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która chce połączyć walkę z bezrobociem z małopolskim programem rozwoju rynku żywności ekologicznej. Chodzi o to, by właściciele niewielkich gospodarstw (niegdyś tzw. chłoporobotnicy a dziś bezrobotni) mogli nabyć kwalifikacje producentów żywności ekologicznej o najwyższej jakości, a także zyskać pomoc przy organizowaniu takich upraw. Zwraca też uwagę pomysł Zakładu Europeistyki UJ, przy współudziale Izby Przemysłowo Handlowej w Krakowie. Chodzi o wypracowanie nowego modelu godzenia aktywności zawodowej kobiet z ich życiem rodzinnym. Przeszkodą są tu biurokratyczne nawyki (dzielenie zatrudnienia na "etaty") ale też mała elastyczność istniejących dziś form opieki nad małymi dziećmi. Kraje Unii Europiejskiej mają w tej sprawie doświadczenia, które warto wykorzystać.
Z pozoru może się wydawać, że program EQUAL, to kolejna lista "dobrych pomysłów", które, zmniejszają bezrobocie głównie wśród działaczy różnych organizacji, a ich realizacja pozostanie w sferze pobożnych życzeń. Tym razem jednak zasady są inne. Instytucje i organizacje, których programy zostają zatwierdzone mają (od października br.) pół roku na szczegółowe opracowanie projeku, sprawdzanie, czy pomysł jest trafiony i czy przynosi konkretne efekty. Ma to trwać od czerwca 2005 do lipca 2008 r. Trzecim etapem ma być dokładna ocena efektów przedsięwzięcia i rozpowszechnianie jego rezultatów w całej Polsce, a może i w innych krajach Wspólnoty.
rtk