PolskaEpiskopat wyraża wdzięczność za posługę kard. Glempa

Episkopat wyraża wdzięczność za posługę kard. Glempa

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyraża Bogu wdzięczność za posługę kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski seniora. Przez 28 lat przewodniczył on Konferencji Episkopatu Polski, nadając jej pracom zasadnicze kierunki.

Episkopat wyraża wdzięczność za posługę kard. Glempa
Źródło zdjęć: © PAP | CAF/Osick

"Posługa księdza kardynała Glempa na rzecz KEP zapadła na czas papieskich pielgrzymek, wiązała się m.in. z przygotowaniem konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską oraz - także przy udziale Nuncjatury Apostolskiej - reformy struktur administracyjnych Kościoła w Polsce" - głosi komunikat Episkopatu.

Hierarchowie dziękują w nim też za "troskę księdza prymasa o kolegialność prac księży biskupów w ramach Konferencji, której przewodził, za szczególną duszpasterską mobilizację w podejmowaniu nowych wyzwań, a także za roztropne rozpoznawanie znaków czasu dla Kościoła w Polsce".

"Wraz z Polakami rozsianymi po całym świecie wyrażamy wdzięczność Bogu za wieloletnią pracę duszpasterską na rzecz Polonii, rozliczne wizyty, które były czytelnym znakiem dla wielu ośrodków na całym świecie. Wdzięczni jesteśmy Bogu również za to, że - już jako senior - kard. Józef Glemp czynnie uczestniczył w pracach Konferencji Episkopatu Polski, zabierając głos w wielu sprawach jako autorytet" - czytamy w komunikacie.

Hierarchowie proszą też Boga, aby "za to wszelkie dobro obdarzył Go wieczną radością w niebie".

Prymas senior kard. Józef Glemp zmarł w środę wieczorem. Miał 83 lata, chorował na nowotwór płuc. Zostanie pochowany w poniedziałek w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Uroczystości pogrzebowe potrwają trzy dni, tj. od soboty do poniedziałku.

Kard. Glemp przez 23 lata (do 2004 r.) przewodził Konferencji Episkopatu Polski; zastąpił kard. Stefana Wyszyńskiego, którego był sekretarzem. Do 2009 r. pełnił urząd prymasa Polski. Kard. Glemp stał na czele Kościoła w Polsce w czasie stanu wojennego, przemian ustrojowych w 1989 r. oraz integracji z Unią Europejską.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie