Trwa ładowanie...
d22h87p
02-05-2008 19:20

Episkopat Polski protestuje przeciwko rezolucji Rady Europy ws. aborcji

Obradująca w piątek na Jasnej Górze Rada
Stała Konferencji Episkopatu Polski stanowczo sprzeciwiła się
kwietniowej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w
sprawie dostępności do bezpiecznego i legalnego przerywania
ciąży.

d22h87p
d22h87p

"Aborcja jest zawsze zabójstwem całkowicie bezbronnego dziecka" - napisali biskupi w stanowisku przyjętym podczas obrad Rady Stałej KEP poszerzonej o biskupów diecezjalnych.

"Dziecko ma własne prawo do życia od momentu poczęcia, zaś matka, znajdująca się w trudnej sytuacji, zawsze ma prawo do otrzymania od społeczeństwa słusznej pomocy. Prawa dziecka do życia należy bronić, a matce w stanie błogosławionym należy pomóc dziecko urodzić i je wychować" - napisali biskupi.

W ocenie hierarchów, rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wyrządza krzywdę "zarówno bezbronnym dzieciom, jak też ich matkom, a także całemu społeczeństwu". To zaś - uważają biskupi - może wyrządzić niepowetowaną szkodę idei jednoczenia się narodów Europy, "trudno bowiem wyobrazić sobie prawdziwą jedność Europy budowaną na prawie do zabijania niektórych grup ludzi".

Biskupi wyrazili kategoryczny sprzeciw "wobec próby narzucania drogą administracyjną zasad sprzecznych z podstawową wrażliwością moralną ludzkich sumień". Rada Stała KEP wezwała też wiernych do wytrwałości w modlitwie i wspólnym działaniu na rzecz ludzkiego życia.

d22h87p

Rezolucję w sprawie dostępności do bezpiecznego i legalnego przerywania ciąży w Europie Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło 16 kwietnia. Zgromadzenie zachęciło w niej 47 państw członkowskich do depenalizacji usuwania płodu i zagwarantowania kobietom prawa do aborcji oraz do zniesienia istniejących restrykcji. Jednocześnie zaznacza, że w żadnych okolicznościach nie można uznać aborcji za metodę planowania rodziny.

Rezolucja, którą przyjęto po czterogodzinnej debacie 102 głosami, przeciwko było 69 deputowanych, a 19 wstrzymało się od głosu, domaga się szacunku dla autonomicznego wyboru dokonywanego przez kobietę; podkreśla konieczność lepszej dostępności środków antykoncepcyjnych.

Deputowani uznali, że aborcji powinno się unikać na tyle, na ile to możliwe. W większości europejskich krajów aborcja na żądanie jest dopuszczalna - poza Andorą, Irlandią, Maltą, Monako i Polską.

W Polsce, w myśl obecnie obowiązujących (od 1993 roku) przepisów, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (w obu przypadkach do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej) lub gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu.

d22h87p

Od 1996 r., po nowelizacji, ustawa dopuszczała przerywanie ciąży również, gdy kobieta ciężarna znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej; jednak w 1997 r.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jest to niezgodne z ustawą zasadniczą, ponieważ narusza w ten sposób gwarancje konstytucyjne dla życia ludzkiego.

Deputowani Rady Europy w rezolucji uznali, że kobietom starającym się o aborcję powinna być oferowana opieka medyczna i psychologiczna, jak również stosowne rozwiązania finansowe.

d22h87p

Zadaniem Rady Stałej KEP było też przygotowanie w piątek tematów najbliższego Zebrania Plenarnego, które odbędzie się w czerwcu w Katowicach. Rada Stała poszerzona o biskupów diecezjalnych nie jest ciałem, które coś ustanawia, nad czymś decyduje w sensie głosowań zasadniczych. Tak będzie dopiero w nowym statucie Konferencji Episkopatu Polski - wyjaśnił rzecznik KEP ks. Józef Kloch.

Obok kwestii bioetycznych, biskupi zapoznali się też m.in. z inicjatywą Papieskiej Akademii Teologicznej na temat opracowania dokumentacji pomocy niesionej Żydom przez polski Kościół katolicki w czasie II wojny światowej.

To bardzo ciekawa inicjatywa PAT. Pamiętamy Kraków 40 km od Auschwitz-Birkenau. I duchowni podczas wojny bardzo często wydawali fałszywe metryki chrztu dla osób narodowości żydowskiej, chroniąc je w ten sposób przed wywózką do obozu koncentracyjnego. Trzeba również i to zbadać, jaki jest stan rzeczy - powiedział ks. Kloch.

d22h87p

Radę Stałą tworzą przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, jego zastępca, sekretarz generalny oraz ośmiu biskupów diecezjalnych, wybranych przez Zebranie Plenarne. Z urzędu są to: abp Józef Michalik, abp Stanisław Gądecki i bp Stanisław Budzik. Z wyboru w skład Rady wchodzą: kard. Stanisław Dziwisz, abp Sławoj Leszek Głódź, bp Edward Dajczak, bp Andrzej Dzięga, abp Marian Gołębiewski, abp Kazimierz Nycz, bp Andrzej Suski i bp Zygmunt Zimowski.

Na Jasną Górę przybyli także pozostali biskupi diecezjalni oraz prymas Polski kard. Józef Glemp. Biskupi obradowali w Bibliotece jasnogórskiej, za klauzurą. Przed rozpoczęciem obrad o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu paulinów przedstawił biskupom nowy Zarząd Klasztoru jasnogórskiego na czele z przeorem o. Romanem Majewskim.

W sobotę hierarchowie wezmą udział w jasnogórskich obchodach święta Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

d22h87p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22h87p
Więcej tematów