Episkopat Polski prosił Boga o wybaczenie za Jedwabne
Wnętrze kościoła pw. Wszystkich Świętych w Warszawie (PAP/Andrzej Rybczyński)
Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa Polski
kardynała Józefa Glempa prosił w niedzielę Boga o wybaczenie
wszelkiego zła jakie ze strony Polaków dotknęło Żydów w Jedwabnem
i innych miejscach.
Specjalne nabożeństwo, którego mottem przewodnim były słowa pieśni: "Przed oczy Twoje Panie, winy nasze składamy..." zostało odprawione w warszawskim kościele Wszystkich Świętych.
Biskupi wyrazili żal i skruchę - w specjalnej przygotowanej na tę okazję modlitwie przebłagalnej - za pomordowanych Żydów w Jedwabnem i innych miejscach w okresie II wojny światowej. Biskupi modlili się również za tych ludzi, którzy ginęli ratując Żydów.
Prosząc o przebaczenie wszelkiego zła, jakie ze strony Polaków dotknęło Żydów w Jedwabnem i innych miejscach, kard. Glemp modlił się słowami modlitwy Jana Pawła II: Boże naszych Ojców, który wybrałeś Abrahama i jego potomstwo, aby Twoje imię zostało zaniesione narodom: bolejemy głęboko nad postępowaniem tych, którzy w ciągu dziejów przysporzyli cierpień Twoim synom, prosząc Cię o przebaczenie pragniemy tworzyć trwałą więź prawdziwego braterstwa z ludem przymierza.
Nabożeństwo zakończyła modlitwa napisana przez papieża Jana Pawła II w intencji narodu żydowskiego.
We wprowadzeniu do celebry przewodniczący Rady Episkopatu ds. dialogu z innymi religiami bp Stanisław Gondecki powiedział, że Kościół w Polsce chce stanąć w prawdzie, odnosząc się z żalem i skruchą do zbrodni dokonanej w Jedwabnem i gdzie indziej.
Pragniemy, jako pasterze Kościoła w Polsce stanąć w pełnej prawdzie przed Bogiem i ludźmi, zwłaszcza przed naszymi żydowskimi braćmi i siostrami, odnosząc się z żalem i skruchą do zbrodni, która w lipcu 1940 r. wydarzyła się w Jedwabnem i gdzie indziej - mówił biskup.
Bp Gondecki podkreślił, że jej ofiarami stali się Żydzi, zaś wśród sprawców byli także Polacy i katolicy, osoby ochrzczone.
Wysiłek "oczyszczania pamięci" staje się dla nas trudnym zadaniem "oczyszczania sumień". Podejmujemy to zadanie i raz jeszcze potępiamy wszelkie przejawy nietolerancji, rasizmu i antysemityzmu, o których wiadomo, że są grzeszne, oświadczył hierarcha.
W celebrze uczestniczyli m.in.: marszałek Sejmu Maciej Płażyński, minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski, szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz, szef Kancelarii Premiera Maciej Musiał i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres.
W nabożeństwie nie wziął udziału - mimo osobistego zaproszenia przez prymasa Glempa - rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich. Nie uczestniczyli w nim także przedstawiciele wyznaniowych gmin żydowskich w Polsce.
Przed kościołem przeciwko nabożeństwu protestowało kilkadziesiąt osób. Trzymały transparent z napisem "Ruch Obrony Godności Narodu". (mp)