Trwa ładowanie...
dfdraq2
09-01-2009 13:15

Episkopat Polski: abp. Kowalczyk nie współpracował z SB

"Znamy dostatecznie długo i dobrze nuncjusza
apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka oraz jego wypróbowaną
wierność Ojcu Świętemu i Kościołowi, aby mieć moralną pewność co
do jego jednoznacznie negatywnej postawy wobec wszelkiej świadomej
współpracy z zadeklarowanymi wrogami Kościoła" - głosi oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

dfdraq2
dfdraq2

W udostępnionym mediom oświadczeniu jego autorzy podkreślają, że abp. Kowalczyk, mimo że nie jest członkiem Episkopatu Polski, sam poprosił o zbadanie ewentualnych materiałów znajdujących się w Archiwum IPN dotyczących jego osoby. Komisja Historyczna Metropolii Warszawskiej i zaproszeni eksperci nie znaleźli podstaw do stwierdzenia faktu współpracy ks. prałata Józefa Kowalczyka z organami bezpieczeństwa PRL.

O rzekomej współpracy abp. Kowalczyka z funkcjonariuszami tajnych służb PRL napisała we wtorek w internetowym, a w środę w papierowym wydaniu "Rzeczypospolita", na podstawie dokumentów z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Według gazety abp. Kowalczyk był w przeszłości kontaktem informacyjnym służb PRL. Także we wtorek wieczorem Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała oświadczenie Komisji Historycznej Metropolii Warszawskiej i wywiad z samym abp. Kowalczykiem, który stanowczo zaprzeczył, jakoby miał współpracować z PRL-owskimi służbami. Głos w sprawie zabrał też rzecznik Episkopatu, ks. Józef Kloch. Stwierdził on, że tajne służby PRL zarejestrowały dzisiejszego nuncjusza apostolskiego w Polsce bez jego wiedzy jako kontakt informacyjny, ale brak jest przesłanek wskazujących na współpracę. Podkreślił, że taki wynik przyniosła analiza Komisji Historycznej Metropolii Warszawskiej, która materiały z archiwów IPN na temat abp. Kowalczyka zbadała na jego własną prośbę.

Z kolei ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opublikował we wtorek na swojej stronie internetowej dokumenty dotyczące abp. Kowalczyka. Powołuje się przy tym na słownik pojęć z katalogów IPN, według którego "kontakt informacyjny" to jedna z kategorii współpracy z wywiadem cywilnym PRL. W przypadku obywatela polskiego - zawsze świadoma, w przypadku cudzoziemca - mogła być nieświadoma.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj