ŚwiatEpidemia otyłości w USA - jest coraz gorzej

Epidemia otyłości w USA - jest coraz gorzej

Wskaźnik osób dotkniętych otyłością w Stanach Zjednoczonych w dalszym ciągu pozostaje wysoki - wynika z danych za 2011 r. opublikowanych przez rządowy Ośrodek Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC) w Atlancie.

14.08.2012 | aktual.: 14.08.2012 02:10

Lekarze alarmują, że już prawie co piąte dziecko w USA cierpi na tę przypadłość.

Im bardziej na południe, tym gorzej

CDC stworzył mapę otyłości z podziałam na poszczególne stany. Najwięcej otyłych Amerykanów mieszka w południowych stanach (29,5%) i na Środkowym Zachodzie (29%). Wskaźnik osób dotkniętych otyłością jest najniższy na zachodnim wybrzeżu USA (24,3%).

W żadnym ze stanów nie spadł poniżej 20%, a w 12 z nich przekroczył 30%. Taka sytuacja jest w Alabamie, Arkansas, Indianie, Kentucky, Luizjanie, Michigan, Missouri, Oklahomie, Karolinie Południowej, Teksasie, Wirginii Zachodniej i Missisipi. W tym ostatnim, położonym na południu stanie sytuacja jest najgorsza. Wskaźnik otyłych w Missisipi wzrósł w 2011 r. do 34,9% i był najwyższy w całych Stanach Zjednoczonych.

Najmniej osób mających problemy z wagą mieszka w Kolorado (zachód USA) - 20,7%. Na kolejnych miejscach znalazły się Hawaje (21,8%), stan Massachusetts (22,7%), New Jersey (23,7%) oraz Kalifornia (23,8%).

- Wskaźnik otyłości w dalszym ciągu pozostaje wysoki, a to pokazuje konieczność zwiększenia działań podejmowanych przez stany w celu udostępniania zdrowych towarów - zauważyła Heidi Blanck, pełniąca obowiązki dyrektora wydziału ds. odżywiania, aktywności fizycznej i otyłości przy CDC.

Coraz więcej otyłych dzieci

Lekarze alarmują, że leczenie chorób związanych z otyłością z roku na roku pochłania coraz więcej środków oraz obniża jakość życia. Największe zaniepokojenie budzi kwestia otyłości wśród nieletnich.

- Około 18% osób w wieku od 12 do 18 roku życia cierpi na otyłość, a mniej więcej jedna trzecia ma nadwagę. Z reguły otyłe dzieci są potem otyłymi dorosłymi - zwrócił uwagę naukowiec z Instytutu Zdrowia Publicznego przy Uniwersytecie w Chicago, Daniel Taber.

Zdrowe odżywianie i aktywne spędzanie wolnego czasu propaguje Pierwsza Dama USA Michelle Obama, która swoją kampanią "Ruszajmy się" włączyła się w walkę z otyłością najmłodszych Amerykanów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)