Engelking zastępcą Prokuratora Generalnego
Jerzy Engelking zastąpił Kazimierza Olejnika
na stanowisku zastępcy Prokuratora Generalnego. O zmianie,
dokonanej 13 stycznia przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza,
poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Olejnik przechodzi rehabilitację po wypadku samochodowym z czerwca 2005 r. W zeszłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" podawała, że stan jego zdrowia to "oficjalna przyczyna odwołania", ale PiS już dawno zapowiadało tę zmianę, m.in. krytykując Olejnika za złą współpracę z sejmowymi komisjami śledczymi.
Olejnik został powołany na zastępcę Prokuratora Generalnego przez premiera Leszka Millera w początku 2003 r. 49-letni Olejnik pracował w łódzkiej prokuraturze od 20 lat.
W 2000 r. ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński, "doceniając odwagę prokuratora w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej", wręczył mu nominację na prokuratora łódzkiej prokuratury apelacyjnej. W 2001 r., kiedy ministrem sprawiedliwości był Stanisław Iwanicki) powierzono mu obowiązki szefa łódzkiej apelacji.
Olejnik stworzył w Prokuraturze Apelacyjnej wydział ds. przestępczości zorganizowanej, wzorowany na strukturach działających we włoskim wymiarze sprawiedliwości. Nadzorował śledztwa m.in. w sprawie głośnej afery handlu informacjami o zgonach w łódzkim pogotowiu; w sprawie ramienia zbrojnego "łódzkiej ośmiornicy" oraz śledztwo wobec rodziny G., właścicieli znanej w kraju łódzkiej firmy, podejrzanych o wielomilionowe wyłudzenia podatku VAT i podatku od osób fizycznych.
W 2002 r. minister sprawiedliwości Barbara Piwnik nie przedłużyła Olejnikowi pełnienia obowiązków szefa Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. Nie ujawniła motywów swej decyzji.
Od 2005 r. Engelking - który wcześniej pracował w wydziale przestępczości zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach - odpowiadał w Prokuraturze Krajowej za informatyzację. Był m.in. oskarżycielem w sprawie zabójstwa dwóch policjantów w kafejce internetowej w Czechowicach-Dziedzicach.
Od przejęcia władzy przez PiS doszło już do kilku zmian w najważniejszych prokuraturach (m.in. Warszawa, Katowice, Kraków). We wtorek z rąk przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości nominację na stanowisko szefa Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi otrzymał Konrad Garda.