Emigrujący Polacy zwiększyli populację Irlandii
Fala imigrantów zwabiona kwitnącą gospodarką Irlandii, zwiększyła populację tego kraju do poziomu nienotowanego od 145 lat - jak wskazują wstępne wyniki spisu ludności.
19.07.2006 | aktual.: 27.07.2007 08:15
Przeprowadzony w kwietniu bieżącego roku spis ludności wykazał, że w latach 2002-2006 Irlandii przybyło 318 tysięcy mieszkańców, zwiększając populację kraju do 4,2 mln - czyli najwięcej od 1861 roku.
Według przeprowadzającego spis irlandzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego, przyrost ludności jest spowodowany głównie imigracją. Średnio o 46 tysięcy więcej osób przyjeżdżało do kraju, niż go opuszczało. Również przyrost naturalny, czyli nadwyżka liczby urodzeń nad liczbą zgonów, wynoiósł średnio 33 tys. rocznie.
Współczesna imigracja jest odwróceniem trendu dominującego w historii Irlandii. W latach 40. XIX w. ponad milion Irlandczyków emigrowało z Zielonej Wyspy, głównie do USA, uciekając przed klęską głodu, która pochłonęła milion ofiar. W XX w. emigracja utrzymywała się ze względu na problemy gospodarcze Irlandii. W latach 60. populacja spadła do 2,8 mln, czyli była dwukrotnie mniejsza niż 120 lat wcześniej.
Trend uległ odwróceniu w ciągu ostatniej dekady, kiedy Irlandia weszła w fazę ożywionego wzrostu gospodarczego. Nowe miejsca pracy przyciągają setki tysięcy imigrantów. Obecnie Irlandia może się poszczycić 1,6-procentowym wzrostem populacji - najwyższym wśród krajów UE.
Od otwarcia irlandzkiego rynku pracy 1 maja 2004 roku, gospodarka irlandzka wchłania miesięcznie ponad 10 tys. imigrantów z nowych krajów UE. Ponad 50% nowo przybyłych stanowią Polacy. Ich liczbę szacuje się na ponad 120 tys. Imigranci stanowią 9% ogółu siły roboczej w Irlandii, co jest jednym z największych wskaźników w Unii.