Trwa ładowanie...

Emerytowani generałowie za wycofaniem się wojsk Izraela z Doliny Jordanu

Zdaniem trzech emerytowanych izraelskich generałów w ramach porozumienia pokojowego z Palestyńczykami Izrael mógłby wycofać swe wojska z Doliny Jordanu, gdyż nie jest już ona strefą zagrożenia strategicznego - poinformował dziennik "Jerusalem Post".

Emerytowani generałowie za wycofaniem się wojsk Izraela z Doliny JordanuŹródło: AFP, fot: Menahem Kahana
d28kr70
d28kr70

Rzeka Jordan ma stanowić granicę przyszłego państwa palestyńskiego i Jordanii. W rozmowie z gazetą emerytowany generał Szlomo Brom, były dyrektor do spraw planowania strategicznego w sztabie generalnym, wskazał, że państwa arabskie dawno straciły możliwość dokonania tamtędy większej inwazji sił lądowych.

Jak zaznaczył, potencjał militarny Iraku uległ dezintegracji, a na jego ewentualną odbudowę potrzebne by było "wiele lat". Dla Iranu priorytetem są jego programy rakietowy i nuklearny oraz rozbudowa marynarki wojennej, a nie wojsk lądowych. Jordania jest zainteresowana utrzymaniem z Izraelem strategicznego partnerstwa sięgającego dalej niż postanowienia układu pokojowego, a zagrożenie inwazją wojsk syryjskich przez jordańskie terytorium minęło - wskazał izraelski generał.

Dodał, że Izrael przoduje w opracowywaniu i wprowadzaniu do użytku sprzętu rozpoznawczego i bojowego, który pozwoliłby całkowicie udaremnić jakąkolwiek próbę takiego ataku. Podobne jak Brom stanowisko zaprezentowali w wypowiedziach dla "Jerusalem Post" dwaj inni emerytowani izraelscy generałowie - Nati Szaroni i Gadi Zohar.

d28kr70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28kr70
Więcej tematów