Trwa ładowanie...
d3sjpwe
IAR

Elżbieta II panuje już dłużej niż Wiktoria

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi dziś swoisty jubileusz. Panuje już 63 lata, 7 miesięcy i dwa dni - o jeden dzień dłużej od swej praprababki, królowej Wiktorii - najdłużej dotąd panującej w historii brytyjskiej monarchii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elżbieta II panuje już dłużej niż Wiktoria
(PAP, Fot: BORIS ROESSLER)
d3sjpwe

Pałac Buckingham nie nagłaśnia tej rocznicy, ale brytyjska prasa publikuje specjalne dodatki przypominając długie lata rządów Elżbiety II. Królowa rozpoczęła panowanie w 1952 roku i od tego czasu służyło jej już 12 brytyjskich premierów.

Media czynią porównania między Elżbietą, która objęła tron w wieku 25 lat i Wiktorią, która miała lat 18. Elżbieta panuje nad 63 milionami Brytyjczyków, podczas gdy wiktoriańska Brytania liczyła tylko 32 i pół miliona. Ale Wiktoria panowała w sumie nad 400 milionami dusz w imperium obejmującym ćwierć kuli ziemskiej. To Wiktoria zapoczątkowała koncepcję modelowej rodziny panującej.

Współczesna monarchia jest o wiele bardziej jednak wystawiona na widok publiczny niż wiktoriańska. Wiktoria nie odwiedziła nigdy żadnej brytyjskiej kolonii, czy dominium. Elżbieta II to przy niej niestrudzona globtroterka, która złożyła 270 zagranicznych wizyt.

d3sjpwe

Zobacz również: Życie angielskiej rodziny królewskiej z bliska

d3sjpwe

Podziel się opinią

Share
d3sjpwe
d3sjpwe
Więcej tematów