Trwa ładowanie...

Elżbieta Bieńkowska zadowolona z rozmowy z Jeanem-Claude'em Junckerem

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska już po rozmowach z Jeanem-Claude'em Junckerem. Kandydatka Polski na komisarza odbyła z przewodniczącym Komisji około półgodzinną rozmowę.

Share
Elżbieta Bieńkowska zadowolona z rozmowy z Jeanem-Claude'em Junckerem
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d35wen7

Po zakończeniu spotkania Bieńkowska nie chciała zdradzać szczegółów. - Myślę, że jeszcze za wcześnie. Bardzo miłe spotkanie, jedno z wielu. Pan przewodniczący spotyka się ze wszystkimi kandydatami zgłoszonymi przez państwa członkowskie - powiedziała wicepremier.

Natasha Bertaud, rzeczniczka Junckera, poinformowała na Twitterze o spotkaniu. Zamieściła też zdjęcie z prowadzonej rozmowy.

Wiele wskazuje na to, że Bieńkowska w przyszłej Komisji może być odpowiedzialna za rynek wewnętrzny. Nie jest to jednak jeszcze przesądzone, gdyż ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Junckera po zakończeniu spotkań ze wszystkimi kandydatami. - Chce on sprawdzić ich ogólne kompetencje, niezależność i rzetelność - powiedziała Bertaud.

d35wen7

Jak tymczasem donosi TVN24, Bieńkowska jest przymierzana do pozycji zastępcy Junckera i miałaby być odpowiedzialna za budżet i kontrolę finansową w ramach Unii Europejskiej na stanowisku, które obecnie zajmuje Janusz Lewandowski.

Wynika tak ze zdjęcia, do którego dotarł Georgi Gotewa, dziennikarz pracujący w Brukseli. Ma ono przedstawiać rozpisany na kartce papieru zespół przyszłego szefa Komisji Europejskiej.

Od wtorku Juncker przesłuchał już 15 osób. Poza minister Bieńkowską rozmawiał także m.in z kandydatami z Czech, Szwecji, Austrii i Niemiec. To pierwszy, ale nie ostatni test, jaki mają oni przed sobą. Będą musieli zaprezentować się także przed Parlamentem Europejskim, który musi zatwierdzić skład Komisji; ta z kolei rozpocznie prace 1 listopada.

Źródło: IAR, TVN24

d35wen7

Podziel się opinią

Share
d35wen7
d35wen7
Więcej tematów