Trwa ładowanie...
d8jq0pp
IAR

Elżbieta Bieńkowska zadowolona z rozmowy z Jeanem-Claude'em Junckerem

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska już po rozmowach z Jeanem-Claude'em Junckerem. Kandydatka Polski na komisarza odbyła z przewodniczącym Komisji około półgodzinną rozmowę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elżbieta Bieńkowska
Elżbieta Bieńkowska (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d8jq0pp

Po zakończeniu spotkania Bieńkowska nie chciała zdradzać szczegółów. - Myślę, że jeszcze za wcześnie. Bardzo miłe spotkanie, jedno z wielu. Pan przewodniczący spotyka się ze wszystkimi kandydatami zgłoszonymi przez państwa członkowskie - powiedziała wicepremier.

Natasha Bertaud, rzeczniczka Junckera, poinformowała na Twitterze o spotkaniu. Zamieściła też zdjęcie z prowadzonej rozmowy.

Wiele wskazuje na to, że Bieńkowska w przyszłej Komisji może być odpowiedzialna za rynek wewnętrzny. Nie jest to jednak jeszcze przesądzone, gdyż ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Junckera po zakończeniu spotkań ze wszystkimi kandydatami. - Chce on sprawdzić ich ogólne kompetencje, niezależność i rzetelność - powiedziała Bertaud.

d8jq0pp

Jak tymczasem donosi TVN24, Bieńkowska jest przymierzana do pozycji zastępcy Junckera i miałaby być odpowiedzialna za budżet i kontrolę finansową w ramach Unii Europejskiej na stanowisku, które obecnie zajmuje Janusz Lewandowski.

Wynika tak ze zdjęcia, do którego dotarł Georgi Gotewa, dziennikarz pracujący w Brukseli. Ma ono przedstawiać rozpisany na kartce papieru zespół przyszłego szefa Komisji Europejskiej.

Od wtorku Juncker przesłuchał już 15 osób. Poza minister Bieńkowską rozmawiał także m.in z kandydatami z Czech, Szwecji, Austrii i Niemiec. To pierwszy, ale nie ostatni test, jaki mają oni przed sobą. Będą musieli zaprezentować się także przed Parlamentem Europejskim, który musi zatwierdzić skład Komisji; ta z kolei rozpocznie prace 1 listopada.

Źródło: IAR, TVN24

d8jq0pp

Podziel się opinią

Share

d8jq0pp

d8jq0pp
Więcej tematów