Elvis wiecznie żywy
(PAP)Elvis Presley zmarł 16 sierpnia 1977 w swej rezydencji Graceland pod Memphis (stan Tennessee) w wieku 42 lat na serce. Dzisiaj mija 25 rocznica śmierci króla rocka.
Jak zwykle do Graceland przybędą tłumy wielbicieli Elvisa, by wziąć udział w uroczystościach, na które składają się koncerty, składanie kwiatów, nocne czuwanie przy grobie króla rocka, sprzedaż upominków i liczne przyjęcia.
W 1997 roku, na dwudziestolecie śmierci Presleya, w Graceland zjawiło się około 50 tysięcy osób, więcej niż kiedykolwiek od czasu pogrzebu piosenkarza. Tym razem oczekuje się, że w Tygodniu Elvisa (10-16 sierpnia) przybędzie nawet 100 tysięcy jego wielbicieli.
Ci miłośnicy gwiazdora rocka, dla których Memphis leży za daleko, mogą pojechać do Bad Nauheim w Niemczech, gdzie ich idol przebywał jako najsłynniejszy rekrut armii amerykańskiej w końcu lat 50., i spędzić noc w łóżku Presleya w tamtejszym Hotelu Grundwald.
Przed małym pomnikiem Elvisa w Bad Nauheim i na kilku estradach odbywają się w tych dniach występy licznych sobowtórów Króla Rocka. W programie obchodów rocznicy śmierci Elvisa jest też pochód ze świecami, musical przedstawiający drogę Presleya do sławy i wycieczki do miejsc, w których gwiazdor przebywał lub grał w futbol.
W przededniu rocznicy, Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Płytowego (RIAA) ogłosiło że łączna sprzedaż płyt z piosenkami Presleya przekroczyła w Stanach Zjednoczonych 100 milionów egzemplarzy. Wynik ten plasuje Elvisa na czwartym miejscu na liście gwiazdorów muzyki w USA, po Beatlesach (165 mln sprzedanych płyt), Led Zeppelin i mistrzu muzyki country Garthu Brooksie (po 105 mln).
Łącznie Presley zdobył 88 Złotych Płyt (takich, których sprzedaż przekroczyła pół miliona egzemplarzy). Aż 45 z nich stało się Płytami Platynowymi (bo znalazły co najmniej milion nabywców), a 22 awansowały na Płyty Multiplatynowe (ponad 2 mln sprzedanych egzemplarzy).