PolskaElektrobiblioteka - projekt książki, która steruje komputerem

Elektrobiblioteka - projekt książki, która steruje komputerem

- Książka interesuje mnie, jako interfejs, którym ludzie posługiwali się przez setki lat, a który współcześnie znajduje cyfrowych następców - mówi Waldemar Węgrzyn, autor Elektrobiblioteki - książki, która zaciera granice między ekranem a papierowym wydrukiem.

Waldemar Węgrzyn, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, stworzył jako pracę dyplomową elektroniczną książkę, przy wykorzystaniu której użytkownik może kontrolować tekst i grafikę na stronie internetowej. Przewracając kartki w wyposażonej w elektronikę papierowej książce (podłączonej do komputera przez port USB), czytelnik zmienia strony na ekranie. Uderzenie zamieszczonego w książce obrazka, powoduje automatyczne otworzenie go na stronie internetowej i np. uruchomienie animacji bądź treści interaktywnych.

- Tytuł Elektrobiblioteka oraz stylistyka całej publikacji nawiązuje do opublikowanego w latach dwudziestych manifestu El Lissitzkiego (wł. Łazara Markowicza Lisickiego - PAP), który - wyprzedzając swoją epokę - przewidział, że książki przybiorą kiedyś inną, być może elektroniczną formę. Mnie książka interesuje jako rodzaj interfejsu, którym ludzie posługiwali się przez setki lat, a który współcześnie znajduje cyfrowych następców - powiedział Waldemar Węgrzyn.

Można w niej wyczytać, że Elektrobiblioteka usuwa "ścisły podział na sfery druku i ekranu" i tak jest w rzeczywistości. El Lissitzki, rosyjski grafik, architekt i typograf, stwierdził w zatytułowanym "Topografia Typografii" tekście, że książki powinny zostać uznane za technologię, która przezwycięża czas i przestrzeń a same zadrukowane arkusze muszą "wyjść poza swoje granice".

Waldemar Węgrzyn pracował nad wszystkimi etapami powstawania Elektrobiblioteki, chociaż jak sam przyznaje nie ukończyłby projektu, gdyby nie wsparcie wykładowców uczelni oraz wielu innych osób i firm, które zaangażowały się w jego realizację. - Liczba rozmaitych zagadnień technologicznych, z którymi się zetknąłem wymagała pomocy specjalistów - nie ukończyłbym pracy gdyby nie oni, dlatego serdecznie im wszystkim dziękuję - powiedział Węgrzyn.

Pomysł stworzenia Elektrobiblioteki pojawił się około dwóch lat temu i - jak powiedział jej autor - w trakcie tworzenia "praca koncepcyjna i zmagania z technologią przeplatały się ze sobą, chodziło o rodzaj eksperymentu z nietypowym zastosowaniem elektroniki". W tym czasie powstało kilka wstępnych prototypów oraz trzy egzemplarze w wersji najbardziej zaawansowanej. Węgrzyn dodał jednak, że do prawdziwego końca prac konieczne są jeszcze technologiczne poprawki i ulepszenia, zwłaszcza pod względem introligatorskim.

Pierwotnie, Elektrobiblioteka miała być projektem jednorazowym, według twórcy rodzajem eksperymentu łączącego stare i nowe media: "zarówno najnowsze jak i te bardziej tradycyjne techniki są w pracy projektanta równie ważne. Ku mojemu zaskoczeniu efekt wzbudził duże zainteresowanie i w tej chwili podejmuję próby udoskonalenia prototypu".

Czy Elektrobiblioteka może przerodzić się w projekt komercyjny? Według Węgrzyna jeszcze na to za wcześnie, chociaż w przyszłości nie wyklucza on takiego rozwoju swojej pracy. Przyznaje on, że choć pod względem funkcjonalności jego projekt nie jest alternatywą dla e-booków, być może udałoby się zastosować go w specyficznych wydawnictwach, które wciąż chętniej wydają na papierze niż w sieci. Chodzi między innymi o wydawców książek dla dzieci, katalogów produktów czy literatury pięknej.

Internetową wersję pracy można obejrzeć online na stronie www.elektrobiblioteka.net. Film dokumentujący powstawianie elektroksiążki - od pisania, projektu graficznego i tworzenia fizycznego egzemplarza - znaleźć można w popularnych internetowych serwisach wideo (np. Video.com).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)