Ekumenizm priorytetem Benedykta XVI
Powrót do pełnej jedności chrześcijan jest priorytetem tego pontyfikatu - podkreślił Benedykt XVI podczas spotkania z przywódcami niekatolickich wspólnot chrześcijańskich.
Biskup Rzymu nie ukrywał jednak, że na drodze do pełnej jedności oczekuje chrześcijan jeszcze wiele przeszkód. Zdaniem Benedykta XVI jednym z nich jest fakt, że wspólnoty chrześcijańskie nie dają ludziom wspólnej odpowiedzi na najważniejsze problemy etyczne.
Zdaniem większości komentatorów papież przypomniał w ten sposób, że nie może być mowy o widzialnej jedności tak długo, jak chrześcijanie nie będą głosić wspólnie etycznego przesłania Ewangelii. Chodzi tu przede wszystkim o stosunek do zabijania nienarodzonych, na które godzi się znacząca część wspólnot protestanckich na świecie, czy kwestii moralnej oceny aktów homoseksualnych.
Papież zdecydowanie przypomniał także, że braterstwo wśród chrześcijan "nie jest jedynie nieokreślonym uczuciem, ani też nie rodzi się ze swego rodzaju obojętności wobec prawdy". Zdaniem Benedykta XVI w dialogu nie można też tracić z oczu zagadnień eklezjologicznych, w tym posługi kapłańskiej. Jedność chrześcijan - dodał papież - nie może i nie powinna oznaczać jednak uniformizacji.
Spotkanie ekumeniczne odbyło się w siedzibie arcybiskupa Kolonii. Obecni byli przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech (EKD), biskup Wolfgang Huber, oraz prezes Kościoła Ewangelickiego Nadrenii, ks. Nikolaus Schneider, jak również przedstawiciele Kościoła prawosławnego i Wspólnoty Roboczej Kościołów Chrześcijańskich.