"Ekumeniczna kampania" pierwszy raz w Polsce
3,5 tys. wiernych uczestniczyło w zorganizowanym w katowickim Spodku spotkaniu ewangelizacyjnym "ProChrist". Ta "ekumeniczna kampania" po raz pierwszy zawitała do Polski. Podobne spotkania będą organizowane w Spodku jeszcze przez siedem kolejnych dni - do 13 kwietnia.
Projekt wymyślił Kościół ewangelicko-augsburski, ale w realizację spotkań zaangażowały się także inne Kościoły chrześcijańskie - m.in. rzymskokatolicki, zielonoświątkowy oraz chrześcijan baptystów, a także organizacje chrześcijańskie m.in. Ruch Światło-Życie.
Głównym punktem każdego ze spotkań jest wystąpienie, które wygłasza ewangelicki teolog, pastor Ulrich Parzany. Są one poświęcone wybranym pytaniom, stawianym przez współczesnych chrześcijan - postrzegania wolności, obawy przed starością i śmiercią, fascynacji złem, władzy pieniądza, potrzeby posiadania własnego miejsca w świecie, relacji z innymi ludźmi oraz przebaczania.
Każde ze spotkań wypełnią też krótkie formy teatralne lub multimedialne, rozmowy z gośćmi oraz wspólne modlitwy. Będą również występy artystów związanych z chrześcijańskimi nurtami sztuki. Na niedzielnym spotkaniu zgromadzeni wysłuchali koncertu Magdy Anioł.
Program spotkań jest drogą satelitarną przesyłany do ponad 100 miejsc w Polsce oraz do Anglii, Czech i na Ukrainę. Dzięki temu wydarzenia w Spodku mogą śledzić dziesiątki tysięcy widzów.
Organizatorzy kampanii chcą dotrzeć zwłaszcza do tych, którzy przeżywają kryzys wiary lub nie radzą sobie w życiu. Chcą skłonić ich do refleksji nad podstawowymi wartościami.
ProChrist to ruch skupiający chrześcijan różnych wyznań. W 1993 r. Stowarzyszenie Ewangeliczne amerykańskiego teologa Billy'ego Grahama zorganizowało po raz pierwszy kampanię ewangelizacyjną dla Europy pod taką nazwą. Pierwsze spotkania "ProChrist" miały miejsce w Essen. Później organizowano je m.in. w Lipsku i Bremie. W tym roku po raz pierwszy odbywają się poza granicami Niemiec.